Home|Sports & Tournaments|Bowling|Boys Bowling Division II State Qualifiers

Boys Bowling Division II State Qualifiers

Team Qualifiers

Email corrections to Brenda Murray by Tuesday, February 28 at Noon.
 
Team Qualifier
 
 
 
 
District Score
Plain City Jonathan Alder
 
 
 
 
3,966
Coach: Rusty Walter
 
 
 
 
 
Name, Grade
 
3-game 10-pin
Total
Jacob Schrock, 9
 
178
175
182
535
Andrew Clark, 10
 
185
190
201
576
Josh Schrock, 11
 
 
153
155
308
Nathan Sullivan, 12
 
192
222
169
583
Zach Otto, 11
 
241
201
183
625
Brandon Nichols, 12
 
148
 
 
148
Luke Honiford, 9
 
 
 
 
 
Alex Huggins, 10
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Columbus Bishop Ready
 
 
 
 
3,936
Coach: Russell Rehner
 
 
 
 
 
Name, Grade
 
3-game 10-pin
Total
Conner Carrera, 12
 
173
166
191
530
Ben Dawson, 12
 
193
181
167
541
Leo Dunkle, 12
 
171
128
146
445
Ian Binns, 12
 
257
191
159
607
Ryan O'Harra, 12
 
237
269
200
706
Bailey Garren, 9
 
 
 
 
 
Jacob Winslow, 12
 
 
 
 
 
Michael Waldo, 12
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hillsboro
 
 
 
 
4,224
Coach: Shane Ison
 
 
 
 
 
Name, Grade
 
3-game 10-pin
Total
Tyler King, 12
 
213
196
264
673
Hunter Lowe, 12
 
198
182
247
627
Sajoun Jones, 12
 
181
212
212
605
Hayden Miller, 9
 
227
211
213
651
Christian Mcconehea, 10
 
137
 
 
137
Brendon Ormes, 10
 
 
194
175
369
Andrew Louderback, 10
 
 
 
 
 
Ty Alexander, 10
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uhrichsville Claymont
 
 
 
 
4,066
Coach: Brian Baxter
 
 
 
 
 
Name, Grade
 
3-game 10-pin
Total
Jimi Basiletti, 11
 
216
257
178
651
Tyler Downing, 11
 
193
184
174
551
Clay Swaney, 12
 
230
223
187
640
Gussy West, 12
 
163
163
209
535
Logan Lanzer, 10
 
221
154
191
566
Dakota Lehigh, 12
 
 
 
 
 
Alex Gartrell, 12
 
 
 
 
 
Allen Scranton, 12
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Struthers
 
 
 
 
3,865
Coach: Bob Eisenbraun Jr.
 
 
 
 
 
Name, Grade
 
3-game 10-pin
Total
Adam Cifra, 12
 
214
169
245
628
Jarrod Sawyers, 12
 
179
184
202
565
Cameron Coppola, 12
 
199
185
183
567
Andrew Brabant, 12
 
142
179
180
501
Johnny Morris, 9
 
       
Connor Lane, 12
 
 
 
 
 
Chad Laczko, 11
 
 
 
 
 
Johnny Medvec, 12
 
150
139
171
460
 
 
 
 
 
 
Peninsula Woodridge
 
 
 
 
3,775
Coach: Keith Shovestull
 
 
 
 
 
Name, Grade
 
3-game 10-pin
Total
Alex Fuller, 12
 
185
212
181
571
Austin Fleming, 11
 
144
162
234
338
Bryce Oliver, 9
 
200
224
216
640
Logan Leipold, 11
 
 
189
191
380
Kyle Schneider, 10
 
181
0
0
181
Brett Long, 11
 
 
 
 
 
Alex Imobersteg, 10
 
 
 
 
 
Zane Patterson, 11
 
 
 
 
 
Substitution 1
 
177
136
148
461
 
 
 
 
 
 
Fairport Harbor Fairport Harding
 
 
 
3,683
Coach: Tom Chipps
 
 
 
 
 
Name, Grade
 
3-game 10-pin
Total
Tyler Spaid, 9
 
156
168
174
498
Mike Rentz, 9
 
205
178
245
628
Michael Chipps, 9
 
180
140
167
487
Larry Clark, 10
 
165
172
184
521
Jeremy Nelson, 11
 
146
211
193
550
Braeden Hambor, 9
 
 
 
 
 
Steven Kallay, 9
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mantua Crestwood
 
 
 
 
3,608
Coach: Heidi Duke
 
 
 
 
 
Name, Grade
 
3-game 10-pin
Total
Nicholas Toke, 12
 
197
170
207
574
Brent Monroe, 11
 
184
160
192
536
Michael Snodgrass, 12
 
165
 
 
165
Trevor Matheny, 9
 
186
154
181
521
Dylan Shaffer, 9
 
159
136
169
464
Russell Hilverding, 12
 
 
 
189
189
Substitution 1
 
 
145
 
145
 
 
 
 
 
 
Girard
 
 
 
 
3,606
Coach: Pete Barta
 
 
 
 
 
Name, Grade
 
3-game 10-pin
Total
Dylan Puz, 10
 
169
218
181
568
Brett Zeigler, 9
 
144
166
206
516
Logan Kondzich, 10
 
124
178
193
495
Donny Bishop, 10
 
176
163
190
529
Jonathan Moore, 9
 
138
182
165
485
Seth Kennedy, 12
 
 
 
 
 
Jack Ryan Zeigler, 11
 
 
 
 
 
Justin Barnett, 11
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
St. Marys Memorial
 
 
 
 
4,094
Coach: Scott Ross
 
 
 
 
 
Name, Grade
 
3-game 10-pin
Total
Austin Cook, 12
 
192
191
223
606
Logan Dircksen, 12
 
170
215
212
597
Kelsey Shannon, 11
 
235
202
188
625
Gunner Kruse, 10
 
226
181
194
601
Nathan Kuffner, 10
 
169
 
 
169
Charley Walter, 10
 
 
 
 
 
Cam Dingledine, 11
 
 
 
 
 
Evan Tennant, 10
 
 
 
 
 
Substitution 1
 
 
166
161
327
 
 
 
 
 
 
Elmore Woodmore
 
 
 
 
4,082
Coach: Steve Burner
 
 
 
 
 
Name, Grade
 
3-game 10-pin
Total
Ian Cook, 11
 
209
215
194
618
Nate Jackson, 12
 
189
205
215
609
Owen Conner, 11
 
181
161
169
511
Jay Conner, 12
 
215
205
176
596
Jared Draeger, 12
 
190
141
176
507
Mason Gregory, 10
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Coldwater
 
 
 
 
4,062
Coach: Rick Hartings
 
 
 
 
 
Name, Grade
 
3-game 10-pin
Total
Trey James, 12
 
197
246
193
636
Cory Whitacre, 12
 
216
205
229
650
Joe Wenning, 12
 
201
200
185
586
Ben Schmitmeyer, 12
 
190
224
203
617
Nathan Gaerke, 12
 
 
 
 
 
Jason Wenning, 11
 
 
 
 
 
Caden Seitz, 11
 
 
 
 
 
Alex Raffel, 11
 
 
 
 
 
Substitution 1
 
179
164
179
522
 
 
 
 
 
 
Urbana
 
 
 
 
3,926
Coach: Phil Baker
 
 
 
 
 
Name, Grade
 
3-game 10-pin
Total
Brayden Fain, 11
 
195
171
 
366
Taylor Armstrong, 11
 
221
137
237
595
Andru Troyer, 10
 
201
245
205
651
Kyle Beavers, 11
 
184
155
189
528
Luc Russell, 12
 
235
150
202
587
Caleb Peterson, 12
 
 
 
 
 
Nathan Wright, 9
 
 
 
 
 
Substitution 1
 
 
 
133
133
 
 
 
 
 
 
Versailles
 
 
 
 
3,646
Coach: Tyler Phlipot
 
 
 
 
 
Name, Grade
 
3-game 10-pin
Total
Alex Groff, 12
 
221
174
201
596
Kyle Cotner, 12
 
151
189
135
475
Jacob Wenig, 12
 
178
164
170
512
Aydan Moran, 12
 
 
166
182
348
Brody Hyre, 12
 
 
 
171
171
Luke Shellhaas, 11
 
166
 
 
166
Brandon Bradley, 11
 
 
 
 
 
Quayd Pearson, 10
 
 
 
 
 
Substitution 1
 
153
128
 
281
 
 
 
 
 
 
St. Paris Graham Local
 
 
 
 
3,495
Coach: Rich Clark
 
 
 
 
 
Name, Grade
 
3-game 10-pin
Total
Nate Evans, 12
 
164
187
171
522
Brady Oder, 10
 
153
231
172
556
Dalton Oder, 11
 
197
135
157
489
Tanner Monaghan, 10
 
165
 
167
332
Emerson Bruce, 10
 
163
153
174
490
Jake Moody, 12
 
 
 
 
 
Patrick Trace, 11
 
 
 
 
 
Matt Case, 9
 
 
 
 
 
Substitution 1
 
 
131
 
131
 
 
 
 
 
 
Springfield Emmanual Christian
 
 
 
3,416
Coach: Rick Herring
 
 
 
 
 
Name, Grade
 
3-game 10-pin
Total
Seth Skinner, 12
 
129
178
162
469
David Grisso, 12
 
166
183
181
530
George Fadley, 12
 
 
 
128
128
Jordan Herring, 12
 
191
193
147
531
Dylan Herring, 11
 
191
161
171
523
Sam Patton, 11
 
 
 
 
 
Substitution 1
 
132
135
 
267

Individual Qualifiers

Email corrections to Brenda Murray by Tuesday, February 28 at Noon.

Individual Qualifers
 
 
 
 
 
 
Name, Grade
 
 
3-game 10-pin
Total*
Jarrett Strait, 11
 
 
257
194
217
668
 
Newark Licking Valley
 
 
 
 
 
 
 
Coach:
Ray Lewis
 
 
 
 
 
Damian Kennedy, 12
 
 
212
246
193
651
 
Fredericktown
 
 
 
 
 
 
 
Coach:
Chuck Young
 
 
 
 
 
Ryan A. Clarke, 12
 
 
232
182
257
671
 
Zanesville Maysville
 
 
 
 
 
 
 
Coach:
Michael Fulkerson
 
 
 
 
 
Brandon Underwood, 11
 
 
182
245
233
660
 
Washington CH Washington
 
 
 
 
 
 
 
Coach:
Mark Underwood
 
 
 
 
 
Cooper Smith, 12
 
 
205
221
199
625
 
Norton
 
 
 
 
 
 
 
Coach:
Mike Sayre
 
 
 
 
 
Michael Katko, 12
 
 
209
205
179
593
 
Brookfield
 
 
 
 
 
 
 
Coach:
James Haywood
 
 
 
 
 
Larry Sudano Jr., 12
 
 
181
221
181
583
 
Cortland Maplewood
 
 
 
 
 
 
 
Coach:
Tim Pappagallo
 
 
 
 
 
Zach Johnson, 12
 
 
191
203
180
574
 
Warren Champion
 
 
 
 
 
 
 
Coach:
Dale Johnson
 
 
 
 
 
Marchello Carrossellia, 10
 
 
204
164
203
571
 
Brooklyn
 
 
 
 
 
 
 
Coach:
Greg Patz
 
 
 
 
 
Trey Buehler, 11
 
 
168
221
256
645
 
St. Henry
 
 
 
 
 
 
 
Coach:
Travis Schlater
 
 
 
 
 
Skyler Briggs, 11
 
 
206
246
191
643
 
Lima Shawnee
 
 
 
 
 
 
 
Coach:
Chris Geise
 
 
 
 
 
Nic Kearney, 12
 
 
192
191
258
641
 
Wauseon
 
 
 
 
 
 
 
Coach:
Kody Moden
 
 
 
 
 
Chad Sweeney, 12
 
 
138
225
224
587
 
South Charleston Southeastern Local
 
 
 
 
 
 
 
Coach:
Jack Dalie
 
 
 
 
 
Cole Hunter, 12
 
 
165
191
203
559
 
Springfield Kenton Ridge
 
 
 
 
 
 
 
Coach:
Don Rodman
 
 
 
 
 
Jeffery Isaacs, 10
 
 
214
181
162
557
 
Springfield Shawnee
 
 
 
 
 
 
 
Coach:
Rich Walker
 
 
 
 
 
Zac Longfellow, 9
 
 
176
215
154
545
 
Union City Mississinawa Valley
 
 
 
 
 
 
 
Coach:
Alan Longfellow