OHSAA District Athletic Boards


OHSAA Calendars

Ready Reference Sports Dates

Future OHSAA Sports Dates

ACT & SAT Exam Dates

Board of Directors Meeting Dates & Minutes

District Athletic Boards
The OHSAA member schools are divided geographically into six districts and are represented by District Athletic Boards.  The District Athletic Boards conduct sectional and district tournament contests.  Member school administrators are elected to six year terms as District Board members by a vote of the high school principals of the member schools in that district. Each class (A, AA, AAA) has two members on the six member board. One member is elected to the State Board of Directors and serves a two year term.  The District Board contracts with a Treasurer and Secretary to conduct the financial and administrative responsibilities of the Board.















On April 1, 2015, Nominating Petitions were mailed to schools (Superintendent, Principal and Athletic Director) falling within the Expiring and Unexpired District Athletic Board openings for positions on OHSAA District Athletic Boards. Completed Nominating Petitions (minimum of six valid signatures) are due back to the OHSAA office by 4:00 p.m. on Thursday, April 30, 2015 to be placed on the ballots for the May 1-15 election.  Open positions are as follows:


             District Board Expiring Terms:  (Six-year terms, August 1, 2015 – July 31, 2021)


                        Central District, Class A – Robert Britton, Ridgedale Local Schools, Morral   

                        Central District, 7th-8th Grade Representative – Tom Martin, Gahanna-Jefferson City Schools, Gahanna

                        East District, Class A – Dan Leffingwell, Noble Local Schools, Sarahsville

                        East District, Female Representative – Gina Franks, Dover High School, Dover

                        Northeast District, Class AAA – Jeffrey Cassella, Mentor High School, Mentor   

                        Northeast District, Ethnic Minority Representative – Sean D. Jackson, Lakewood High School, Lakewood

                        Northwest District, 7th-8th Grade Representative – Kevin Katafias, Genoa Middle School, Genoa  

                        Southeast District, Class AA – Mark Knapp, Wheelersburg Local Schools, Wheelersburg

                        Southeast District, Female Representative – Stephanie Evans, Belpre High School, Belpre

                        Southwest District, Class AA – John P. Kronour, Tipp City Exempted Village Schools, Tipp City

                        Southwest District, Ethnic Minority Representative – Jonas L. Smith, Dayton Public Schools, Dayton

          District Board Unexpired Terms:

             Northeast District – Class AA       Term-August 1, 2015 – July 31, 2019: Paul Powers, Aurora High School, Aurora

             Northwest District – Class AAA    Term-August 1, 2015 – July 31, 2021: Bradley E. Cooley, Norwalk High School, Norwalk

             Southeast District – Class A        Term-August 1, 2015 – July 31, 2019: Anthony Deem, Southern Local Schools, Racine

             Southeast District – 7th-8th Grade Representative Term-August 1, 2015 – July 31, 2020: Rick Barrett, Dawson-Bryant Middle School, Coal Grove

             Southwest District – 7th-8th Grade Representative Term-August 1, 2015 – July 31, 2019: Dave Dilbone, Troy Junior High School, Troy

Complete Voting Results 


If you are interested in running for one of these open positions and have not received a Nominating Petition, please contact Molly Downard via email at mdownard@ohsaa.org.  If you have any questions you may call (614) 267-2502, ext. 108.


Click on the map to go to that district's website.

Central District

Bob Britton, Class A Representative (2015)
Superintendent, Ridgedale Local Schools
3103 Hillman Ford Road, Morral 43337
B: 740-382-6065 ext. 101; Fax: 740-383-6538; Email:

Phil Harris, Class AA Representative (2017)
State Board of Directors (Central District)

Principal, Jonathan Alder High School
9200 US Rt. 42, Plain City 43064-9573
B: 614-873-4642; Fax: 614-873-4252; Email:

Chad Little, Class AA Representative (2016)
Athletic Director, Bloom-Carroll High School
5240 Plum Road, Carroll 43112
B: 614-834-6750; Fax: 740-756-9525; Email:

Troy McIntosh, Class A Representative (2020)
Superintendent, Worthington Christian Schools
6670 Worthington-Galena Rd., Worthington 43085
B: 614-410-4269; Fax: 614-431-8213; Email:

Scott Reeves, Class AAA Representative (2018)
Executive Director, Secondary Academic Affairs, Westerville City Schools
936 Eastwind Drive, Suite 200, Westerville 43081
B: 614-797-5934; Fax: 614-797-5901:Email:

Mark Shively, Class AAA Representative (2019)
Athletic/Activities Director, Mount Vernon High School
300 Martinsburg Road, Mount Vernon 43050
B: 740-393-5900 ext. 5903; Fax: 740-392-4751;

Beth Hill, Female Representative (2019)
Vice President, State Board of Directors (Female Representative, Central District)

Principal, Newark Catholic High School
1 Green Wave Drive, Newark 43055
B: 740-344-3594; Fax: 740-344-0421; Email:

Tom Martin, 7th/8th Grade Representative (2015)
Athletic Director, Gahanna Middle School East
730 Clotts Rd., Gahanna 43230
B: 614-479-1631; Fax: 614-478-5544; Email:

Tony Tucker, Ethnic Minority Representative (2020)
Athletic Director, Pickerington Central High School
300 Opportunity Way, Pickerington 43147
B: 614-548-1826; Fax: 614-548-1830; Email: tony_tucker@plsd.us

Secretary – Doug Ute
Superintendent, Newark City Schools
85 E. Main Street, Newark 43055
B: 740-670-7002; Fax: 740-670-7009; Email: dute@ohsaa.org

Treasurer – Jim Hayes
P: 740-474-8336; Email:


East District

Phil Ackerman, Class A Representative (2016)
State Board of Directors (East District)
Director of Administrative Services, Ohio Valley Educational Service Center
128 E. 8th Street, Cambridge 43725
B: 740-439-3558 ext. 229; Fax: 740-439-0012; Email:


Dan Adams, Class AAA Representative (2020)
Athletic Director, John Glenn High School
13115 John Glenn School Road, New Concord 43762
B: 740-826-7641; Fax: 740-826-3039: Email:


Richard Hall, Class AA Representative (2017)
Superintendent, East Guernsey Local Schools
237 Beymer Rd., Old Washington 43768
B: 740-489-5190; Fax: 740-489-9813; Email:


Dan Leffingwell, Class A Representative (2015) **
Superintendent, Noble Local Schools
20977 Zep Road East, Sarahsville 43779
B: 740-732-2084; Fax: 740-732-7669; Email:


Walt Skaggs, Class AA Representative (2018)
Superintendent, St. Clairsville-Richland City Schools
108 Woodrow Ave., St. Clairsville 43950
B: 740-695-1624; Fax: 740-695-1627; Email:


Chad Shawger, Class AAA Representative (2019)
Principal, Tri-Valley High School
46 E. Muskingum Avenue, Dresden 43821
B: 740-754-2921; Fax: 740-7546415; Email: cshawger@tvschools.org


Teresa Alberts, Female Representative (2015)
Superintendent, Garaway Local Schools
146 Dover Road N.W., Sugarcreek 44681
B: 330-852-2421; Fax: 330-852-2991: Email:

Don Spinell, 7th/8th Grade Representative (2020)
Athletic Administrator / Assistant Principal, Minerva High School
501 Ameda Avenue, Minerva 44657
B: 330-868-6705; Fax: 330-868-7993; spinell@minerva.sparcc.org


Secretary/Treasurer – Joe Prosek
P: 740-824-4172; Email:


Northeast District

Jim Borchik, Class AAA Representative (2016)

State Board of Directors (Northeast District)
Assistant Principal/Athletic Administrator, Copley High School
3807 Ridgewood Rd., Copley 44321
B: 330-664-4822; Fax: 330-664-4951: Email:


Rocco Nero, Class A Representative (2017)
Superintendent, Lowellville Local Schools
52 Rocket Place, Lowellville 44436
B: 330-536-6318 ext. 148; Fax: 330-536-8221; Email:


Bill Nye, Class A Representative (2018)

Superintendent, Grand Valley Local Schools

111 Grand Valley Ave, Orwell 44076

B: 440-437-6566; Fax: 440-437-1025; Email: william.nye@neomin.org


Jeff Cassella, Class AAA Representative (2015) **

Athletic Administrator, Mento High School

6477 Center St., Mentor 44060
B: 440-974-5304; Fax: 440-205-2592; Email: cassella@mentorschools.org

Brian Banfield, Class AA Representative (2020)

Athletic Administrator, Poland Local Schools

3199 Dobbins Rd., Poland 44514

B: (330)-757-7021; Fax: (330)-757-7027; Email: bbanfield@polandschools.org


Rhonda Rickelman, Female Representative (2020)
Director of Auxiliary Planning, Gilmour Academy High School
34001 Cedar Road, Gates Mills 44040
B: 440-684-4524; Fax: 440-473-8093; Email: rickelmanr@gilmour.org

Rich Berlin, 7th/8th Grade Representative (2019) **

Assistant Principal, Wadsworth Middle School

150 Silvercreek Rd, Wadsworth 44281

B: (330)-335-1412; Fax: (330)-336-3820; Email: wadc_berlin@wadsworthschools.org

Phil Stevens, Ethnic Minority Representative (2015)
Athletic Administrator, Lutheran East High School

3565 Mayfield Road, Cleveland Heights 44118
B: 216-382-6100 ext. 107; Fax: 216-382-6119: Email:


Secretary – Larry Acker
P: 330-345-6926; Email: nrcn_acker@tccsa.net

Treasurer – Mark McGuire
Athletic Director, Solon High School
33600 Inwood Rd., Solon 44139
B: 440-349-6247; Fax 440-349-7712; Email: nedabtreasurer@gmail.com


Northwest District

Joe Roberts, Class AAA Representative (2020)
Athletic / Activities Director, Lexington High School
103 Clever Lane, Lexington 44904
B: 419-884-2101; Fax 419-884-1540; Email: roberts.joe@lexington.k12.oh.us


Mike Bute, Class A Representative (2017)
Principal, Antwerp High School
303 S. Harrman Rd., Antwerp 45813
B: 419-258-5421 ext. 2101; Fax: 419-258-4041; Email: bute_m@antwerpschools.org


Gary Kreinbrink, Class A Representative (2016)
State Board of Directors (Northwest District)

Athletic Director, Leipsic High School
218 S. Poplar St., Leipsic 45856
B: 419-943-2164; Fax: 419-943-2185; Email:


Jayson Selgo, Class AA Representative (2019)
Principal, Ottawa-Glandorf High School
630 Glendale Ave., Ottawa 45875
B: 419-523-5702; Fax: 419-523-6346; Email:


Jeff Snyder, Class AA Representative (2018)

Superintendent, Lincolnview Local Schools
15945 Middle Point Rd., Van Wert 45891

B: 419-968-2226; Fax: 419-968-2227; Email: jsnyder@lincolnview.k12.oh.us


Brenda Frankart, Female Representative (2019)
Principal, Liberty-Benton High School
9190 Co. Rd. 9, Findlay 45840
B: 419-424-5351 Fax: 419-424-5352; Email:


Kevin Katafias, 7th/8th Grade Representative (2015)
Principal, Genoa Middle School
2950 N. Genoa-Clay Center, Genoa 43430
B: 419-855-7741 ext. 31101; Fax: 419-855-7784; Email:


Jose Hernandez, Ethnic Minority Representative (2014)
Principal, Fremont Ross High School
1100 North Street, Fremont 43420
B: 419-332-8221; Fax: 419-334-5450; Email:


Secretary Kevin Calver
Assistant Principal, Shelby High School
109 West Smiley, Shelby 44875
B: 419-342-5065; Fax 419-342-5095; Email:

Treasurer Bill Hanna
P: 419-523-0047; Email:

Southeast District

Mark Knapp, Class AA Representative (2015)

President, State Board of Directors (Southeast District)
Superintendent, Wheelersburg Local Schools
620 Center Street, PO Box 340, Wheelersburg 45694
B: 740-574-8484; Fax: 740-574-6134; Email:


Stephanie Evans –, Class A Representitive (2019)**   

Asst. Prin./Athletic Dir., Belpre High School 

612 Third St, Belpre  45714         

B:(740) 423-3000 ext 204; Fax (740) 423-3003; Email: bc_sevans@belpre.k12.oh.us

Leonard Steyer, Class AA Representative (2016)
Principal, Southeastern High School
2003 Lancaster Road, Chillicothe 45601
B: 740-774-2003 ext. 3162; Fax: 740-774-1684; Email:

Steve Stirn, Class AAA Representative (2017)
Superintendent, Logan-Hocking Local Schools
2019 E. Front St., Logan 43138
B: 740-385-8517 ext. 2701; Fax: 740-385-3683; Email:

Bo Arnett, Class AAA Representative (2018)**
Athletic Director, Waverly High School
1 Tiger Drive, Waverly, 45690
B: 740-947-7701 ext. 1002; Fax: 740-941-5899; Email: barnett@waverly.k12.oh.us


Terri Tutt, Female Representative (2015)
Athletic Director, Huntington High School
188 Huntsman Road, Chillicothe 45601
B: 740-663-2230; Fax: 740-663-5042; Email:


Bret Mavis - 7th/8th Grade Representative (2020)**
Principal, Zane Trace Middle School

946 SR 180, Chillicothe, 46501

B:(740)-773-5842; Fax: (740)-773-9998; Email: bmavis@ztlsd.org


Mark LaFon, Ethnic Minority Representative (2019)
Athletic Director, Ironton High School
1701 S 7th Street, Ironton 45638
B: 740-532-5235; Fax: 740-532-0983; Email:


Secretary Dan Brisker
P: 740-682-7018; Email:

Treasurer Rick Edwards
Athens-Meigs ESC
21 Birge Dr., Chauncey 45719
B: 740-797-0064; Fax: 740-797-0070; Email: redwards@ohsaa.org


Southwest District

Andy Bixler, Class A Representative (2019)
Superintendent, Anna Local Schools
1 McRill Way, Anna 45302
B: 937-394-2011; Fax: 937-394-7658; Email:

Tim Cook, Class AAA Representative (2017)
State Board of Directors (Southwest District)

Assistant Principal/Athletic Director, Western Brown High School
476 W Main Street, Mt. Orab 45154
B: 937-444-2544; Fax: 937-444-4355; Email:


Doug Foote, Class AA Representative (2020) **
Athletic Director, New Richmond High School
1131 Bethel New Richmond Road, New Richmond 45157
B: 513-553-3191 ext. 10003; Fax: 513-553-2531; Email:


Scott Kaufman, Class AAA Representative (2016) **
Assistant Principal/Athletic Director, Lakota West High School
8940 Union Centre Boulevard, West Chester 45609
B: 513-874-5699; Fax: 513-682-4133; Email:


Dr. John Kronour, Class AA Representative (2015)
Superintendent, Tipp City Exempted Village Schools
90 S. Tippecanoe Dr., Tipp City 45371
B: 937-667-1357; Fax: 937-667-6886; Email:


Pat McBride, Class A Representative (2018)

Superintendent, Newton Local Schools

201 N. Long St., Pleasant Hill 45359

B: 937-676-2002 ext. 1002; Fax: 937-676-2054; Email: pat_mcbride@newton.k12.oh.us


Jonas L. Smith, Ethnic Minority Representative (2015)
State Board of Directors (Ethnic Minority Representative, Southwest District)

Director of Athletics, Dayton Public Schools
1601 S. Edwin C. Moses Boulevard, Dayton 45417
B: 937-542-4070; Fax: 937-542-4071;


Joy Manning, Female Representative (2020)

Oakwood High School

1200 Far Hills Ave., Dayton 45419

B: 937-297-5342; Fax: 937-297-7805; Email: manning.joy@oakwoodschools.org


Dave Dilbone, 7th/8th Grade Representative (2019)**
Principal, Troy Junior High School
556 N. Adams Street, Troy, 45373
B: (937)-332-6720; Fax: (937)-332-3812; Em
ail: dilbone-d@troy.k12.oh.us

Secretary Dale Creamer
P: 937-833-4771; Email:

Treasurer Bob Huelsman
P: 937-473-3463; Email:

Click to Login


Follow OHSAASports on Twitter

Directions, Hotels, Tickets, Gear, Programs, DVDs, Photos


The OHSAA Foundation


OHSAA Magazine Online Home