Home|News & Media

News & Media

2017-18 OHSAA News

OHSAA Officials Hall of Fame to Welcome 13 Members; Officials of the Year Announced

Annual banquet is Saturday in Columbus to recognize officials

June 7, 2017
For Immediate Release – June 7, 2017
Contact – Tim Stried, Director of Communications, tstried@ohsaa.org
 
COLUMBUS, Ohio – The Ohio High School Athletic Association Officials Hall of Fame will induct 13 new members Saturday at its annual banquet in Columbus Saturday and recognize the 2016-17 OHSAA Officials of the Year.
 
Each of the 13 Hall of Fame inductees is being honored for significant contributions to interscholastic officiating in Ohio and were selected by the OHSAA Officials Hall of Fame Committee. More information on the OHSAA Officials Hall of Fame is posted at: http://www.ohsaa.org/Officiating/HOF
 
“It is an honor to have an Officials Hall of Fame where the best in Ohio are recognized for their outstanding careers and their dedication to officiating,” said Beau Rugg, OHSAA Assistant Commissioner and a member of the Hall of Fame. “Officiating is a service and it is a joy to recognize these highly respected individuals with induction into the Hall of Fame. We thank all officials for their service to student-athletes, coaches, schools and other officials.”
 
2017 OHSAA Officials Hall of Fame Induction Class
Fred Beekman, Upper Arlington, deceased (BK, FB)
James Berry, Lancaster (BK, FB)
Lee G. Barlow, Kettering (BK, BB, FB, SB)
John J. Crispino, Springfield (FB)
John Derrow, Wellston (BK, FB)
Mark A. Diller, Defiance (FB, SB)
Joyce Garn, Smithville (TF, VB, BK)
Robert A. Graf, Mentor (FB)
Van Parks, Reynoldsburg (BK, FB, SB, VB, BB)
Russell D. Pitts, Mansfield (BK, VB, FB)
Tom Toohig, Bedford (BK)
Bob Von Kaenel, Dover (FB)
Jack Winters, Findlay (FB, BK)
 
2016-17 OHSAA Officials of the Year:
Baseball – John Rock, Medina
Boys Basketball – Lee Day, Lebanon
Girls Basketball – Evalyn Hammonds, Columbus
Boys Cross Country – Ted Yuhaniak, Salem
Girls Cross Country – David Whitehouse, Chillicothe
Field Hockey – Terence Harris, Etna
Football – Terry Williams, Delaware
Gymnastics – Melissa Chung, Dublin
Ice Hockey – Ken Enscoe, Westerville
Boys Soccer – Jeff Meyers, Mansfield
Girls Soccer – Troy Adair, Cortland
Softball – Carmen Rodriguez, Valley City
Boys Swimming and Diving – Thomas Schoborg, Cincinnati
Girls Swimming and Diving – Eric Schmitt, Dublin
Boys Track and Field – Donald Herman, Bucyrus
Girls Track and Field – Deborah Molnar, Lorain
Volleyball – Wayne Roller, Amanda
Wrestling – Jack Kruse, Westerville