The OHSAA Radio Network
  
Powered by the American Dairy Association
 

 

About the OHSAA Directory and Schedules

OHSAA Calendars

Media Home




For more information on the OHSAA Radio Network, contact Tim Stried, OHSAA Director of Information Services, tstried@ohsaa.org
 

 

Important Links



 

 
bullet

What is the OHSAA Radio Network?

bullet

Which Stations Have Carried the Network?

bullet

Download OHSAA Public Service Announcements

bullet

OHSAA Radio Network Affiliate Levels

bullet

Archived Broadcast Information and Audio Files



Upcoming Broadcasts

2015 Girls Basketball State Tournament: March 19-21

2015 Boys Basketball State Tournament: March 26-28

2015 Baseball State Tournament: June 4-6

2015 Softball State Tournament: June 4-6

2015 Football State Championships: December 3-5

 

       

 

OHSAA Radio Network Updates

Most Recent OHSAA Memo: February 2, 2015

2015 Radio Pregame Shows: Feb. 18  |  Feb. 25  |  March 4

Past Memos:

Fall 2014 Memo from Ohio Association of Broadcasters

Official Supplier of the OHSAA Radio Network

2014: Jan. 30, 2014   |   OHSAA Tournament Tipoff Pregame Shows  |  April 23, 2014  |  July 10, 2014  |  Oct. 13, 2014

2013: May 7, 2013   |   May 21, 2013   |   July 10, 2013  |  Aug. 20, 2013  |  Oct. 3, 2013  |  Nov. 26, 2013

2015 Basketball State Tournaments Schedule, Broadcast Crews & Program Logs

 

LISTEN LIVE FROM VALUE CITY ARENA

 

- Affiliate Technical Details (delivery, local spots, sub-audible tones, pregame and postgame shows, key contacts)

- 2015 Basketball Program Log Template (24 local avails)

 

Girls Basketball State Tournament


Thursday, March 19 - Semifinals
GAME 1 - 1:00 p.m. - Division IV Semifinal #1 ... David Wilson and Lori Bodnar
GAME 2 - Approximately 3:00 p.m. - Division IV Semifinal #2 ... David Wilson and Lori Bodnar
GAME 3 - 6:00 p.m. - Division III Semifinal #1 ... Scott Leo and Toni Roesch
GAME 4 - Approximately 8:00 p.m. - Division III Semifinal #2 ... Scott Leo and Toni Roesch

Friday, March 20 - Semifinals
GAME 5 - 1:00 p.m. - Division II Semifinal #1 ... Todd Bell and Jacki Windon
GAME 6 - Approximately 3:00 p.m. - Division II Semifinal #2 ... Todd Bell and Jacki Windon
GAME 7 - 6:00 p.m. - Division I Semifinal #1 ... David Wilson and Angie Russell
GAME 8 - Approximately 8:00 p.m. - Division I Semifinal #2 ... David Wilson and Angie Russell

Saturday, March 21 - Championship Games
GAME 9 - 10:45 a.m. - Division IV ... David Wilson and Kristin Ronai
GAME 10 - 2:00 p.m. - Division III ... Scott Leo and Toni Roesch
GAME 11 - 5:15 p.m. - Division II ... Todd Bell and Kristin Ronai
GAME 12 - 8:30 p.m. - Division I ... David Wilson and Angie Russell
 

 

Affiliates

Will be posted prior to the state tournaments.

 


 

Boys Basketball State Tournament


Thursday, March 26 - Semifinals
GAME 1 - 10:45 a.m. - Division IV Game #1 ... Todd Bell and Matt Slyvester
GAME 2 - 2:00 p.m. - Division IV Game #2 ... Todd Bell and Matt Sylvester
GAME 3 - 5:15 p.m. - Division III Game #1 ... Scott Leo and Matt Sylvester
GAME 4 - 8:30 p.m. - Division III Game #2 ... Scott Leo and Matt Sylvester

Friday, March 27 - Semifinals
GAME 5 - 10:45 a.m. - Division II Game #1 ... Marty Bannister and Dave Cecutti
GAME 6 - 2:00 p.m. - Division II Game #2 ... Marty Bannister and Dave Cecutti
GAME 7 - 5:15 p.m. - Division I Game #1 ... David Wilson and Scott Reeves
GAME 8 - 8:30 p.m. - Division I Game #2 ... David Wilson and Scott Reeves

Saturday, March 28 - Championship Games
GAME 9 - 10:30 a.m. - Division IV ... Todd Bell and Dave Cecutti
GAME 10 - 1:30 p.m. - Division III ... Scott Leo and Scott Reeves
GAME 11 - 4:30 p.m. - Division II ... Marty Bannister and Dave Cecutti
GAME 12 - 8:30 p.m. - Division I ... David Wilson and Scott Reeves
 

Affiliates

Will be posted prior to the state tournament.

 


 

2014 Football State Championships - December 4, 5 & 6

 

Listen Live from Ohio Stadium:  http://radio.securenetsystems.net/radio_player_large.cfm?stationCallSign=RMEDIA

 

Affiliate Technical Details (delivery, local spots, sub-audible tones, pregame and postgame shows, key contacts)

 

Schedule, Broadcast Crews and Program Logs

Network Join Time is 30 Minutes Before Kick-Off Times Listed Below

   Game 1, Thursday, December 4, 7:30 PM: DIVISION III - Paul Keels and Justin Zwick   [ PROGRAM LOG ]

   Game 2, Friday, December 5, 10:00 AM: DIVISION IV - Scott Leo and Matt Finkes   [ PROGRAM LOG ]

   Game 3, Friday, December 5, 3:00 PM: DIVISION VI - Marty Bannister and Matt D'Orazio   [ PROGRAM LOG ]

   Game 4, Friday, December 5, 8:00 PM: DIVISION II - Paul Keels and Jim Lachey   [ PROGRAM LOG ]

   Game 5, Saturday, December 6, 10:00 AM: DIVISION VII - Ty Higgins and Justin Zwick   [ PROGRAM LOG ]

   Game 6, Saturday, December 6, 3:00 PM: DIVISION I - Scott Leo and Matt D'Orazio   [ PROGRAM LOG ]

   Game 7, Saturday, December 6, 8:00 PM: DIVISION V - Scott Leo and Chris Vail   [ PROGRAM LOG ]

 

Program Log Template  (Includes 24 Local Avails)

 

Affiliates  (Rights Fees Waived Throughout the Playoffs)

Ashland (see Mansfield)

Ashtabula Media One Group (WFUN 970 AM, WREO 97.1 FM, WYBL 98.3 FM, WZOO 102.5 FM and WFXJ 107.5 FM)

Bucyrus WBCO 1540 AM and WQEL 92.7 FM

Celina WKKI 94.3 FM ... added 12/1

Chillicothe Clear Channel Group (WCHI 1350 AM, WBEX 1490 AM & 92.7 FM, WKKJ 94.3 FM, WQLX 106.5 FM, Washington C.H./Hillsboro WCHO 105.5 FM & 1250 AM)

Elyria-Lorain Broadcasting Company (WEOL 930 AM, WKFM 96.1 FM, WLKR AM and FM - See Norwalk)

Findlay WFIN 1330 AM and WBUK 106.3 FM

Fostoria WBVI 96.7 FM and WFOB 1430 AM

Huntington, West Virginia WIRO 1230 AM

Lancaster WLOH 1320 AM, 99.3 FM and 104.5 FM

Lima Childers Media Group (WWSR 93.1 FM, WEGE 104.9 FM, WDOH 107.1 FM and WCIT 940 AM)

Lima WIMA 1150 AM and WZRX 107.5 FM

Lorain (See Elyria)

Mansfield WMAN 1420 AM & 98.3 FM (and Ashland 1340 AM and 101.3 FM)

Marietta WMOA 1490 AM

Massillon WTIG 990 AM ESPN Radio ... added 11/20

McConnelsville WJAW 100.9 FM and 630 AM

Moundsville WVLY 1370 AM

Norwalk WLKR 95.3 FM and 1510 AM

Oberlin WOBL 1320 AM and WDLW 1380 AM

Ontario WRGM 1440 AM and 97.3 FM

Toledo WLQR 106.5 FM ... added 11/25

Van Wert WKSD 99.7 FM and WERT 1220 AM

Wheeling, West Virginia WKKX 1600 AM

Willoughby WINT 1330 AM

Youngstown WBBW 1240 AM

 

Online Affiliates (No Fee Waiver)

WZOQRadio.com

ZSportsLive.com
 

2014 Baseball and Softball State Tournaments - June 5, 6 & 7

Schedule, Broadcast Crews and Program Logs

 

Affiliate Technical Details   (delivery, local spots, sub-audible tones, pregame and postgame shows, key contacts)

Affiliate Note: Reds Schedule: Thursday vs. Giants at 12:35, Friday vs. Phillies at 7:10, Saturday vs. Phillies at 4:10.

               Indians Schedule: Thursday off, Friday at Rangers at 8:05, Saturday at Rangers at 4:05.

 

Program Log Template   (Includes 18 Local Avails)

 

Baseball - Click Here to Listen Live from Huntington Park

Schedule (Network Pregame Show Begins 15 Minutes Prior to Game Start Time Listed Below)

    Thursday, June 5
    Div. IV Semifinal #1 - 10:00 AM Todd Bell and Eric Welch   [ Program Log ]
    Div. IV Semifinal #2 - 1:00 PM Todd Bell and Eric Welch   [ Program Log ]
    Div. III Semifinal #1 - 4:00 PM Todd Walker and Chris Huesman   [ Program Log ]
    Div. III Semifinal #2 - 7:00 PM Todd Walker and Chris Huesman   [ Program Log ]
    Friday, June 6
    Div. I Semifinal #1 - 10:00 AM Paul Keels and Heath Murray   [ Program Log ]
    Div. I Semifinal #2 - 1:00 PM Paul Keels and Heath Murray   [ Program Log ]
    Div. II Semifinal #1 - 4:00 PM Marty Bannister and Bob Spears   [ Program Log ]
    Div. II Semifinal #2 - 7:00 PM Marty Bannister and Bob Spears   [ Program Log ]
    Saturday, June 7
    Div. IV Championship Game - 10:00 AM RADIO: Joe Neves and Sonny Fulks  [ Program Log ] TV: Paul Keels and Heath Murray
    Div. III Championship Game - 1:00 PM RADIO: Todd Walker and Chris Huesman  [ Program Log ] TV: Todd Bell and Eric Welch
    Div. I Championship Game - 4:00 PM RADIO: Joe Neves and Sonny Fulks  [ Program Log ] TV: Paul Keels and Heath Murray
    Div. II Championship Game - 7:00 PM RADIO Marty Bannister and Bob Spears  [ Program Log ] TV: Todd Bell and Eric Welch
 

Affiliates

Chillicothe WCHI 1350 AM Championship Games

Findlay WFIN 1330 AM Championship Games

Hamilton WMOH 1450 AM Moeller and CHCA Game(s)

Lancaster WLOH 1320 AM, 104.5 FM and 99.3 FM in Logan Bloom-Carroll Game(s)

Lima WCIT 940 AM Crestview and Coldwater Semifinals, Plus All Four Championship Games

Lima WIMA 1150 AM Coldwater semifinal game and Div. III state championship game

Marietta WMOA 1490 AM TBA

Massillon WTIG 990 ESPN TBA

McConnelsville WJAW 630 AM & 100.9 FM TBA

Moundsville (WV) WVLY 1370 ... Evening Games

Van Wert WKSD 99.7 FM Crestview Game(s)

Wheeling (WV) WKKX 1600 AM Evening Games

Wooster WKVX 960 AM Orrville Game(s)

 
Softball - Click Here to Listen Live from Akron Firestone Stadium

Affiliate Technical Details   (delivery, local spots, sub-audible tones, pregame and postgame shows, key contacts)

Schedule (Network Pregame Show Begins 15 Minutes Prior to Game Start Time Listed Below)

   Thursday, June 5

   Div. II Semifinal #1 - 10:00 AM ... Bill Morgan and Carla Brookbank Schaal   [ Program Log ]

   Div. II Semifinal #2 - 12:30 PM ... Bill Morgan and Carla Brookbank Schaal      [ Program Log ]

   Div. I Semifinal #1 - 3:00 PM ... Ray Horner and Tess Sito   [ Program Log ]

   Div. I Semifinal #2 - 5:30 PM ... Ray Horner and Tess Sito   [ Program Log ]

   Friday, June 6

   Div. IV Semifinal #1 - 10:00 AM ... Brad Shupe and Carla Brookbank Schaal   [ Program Log ]

   Div. IV Semifinal #2 - 12:30 PM ... Brad Shupe and Carla Brookbank Schaal   [ Program Log ]

   Div. III Semifinal #1 - 3:00 PM ... Tim Alcorn and Tess Sito   [ Program Log ]

   Div. III Semifinal #2 - 5:30 PM ... Tim Alcorn and Tess Sito   [ Program Log ]

   Saturday, June 7

   Div. II Championship Game - 10:00 AM ... Bill Morgan and Carla Brookbank Schaal   [ Program Log ]

   Div. I Championship Game - 1:00 PM ... Ray Horner and Tess Sito   [ Program Log ]

   Div. IV Championship Game - 4:00 PM ... Brad Shupe and Carla Brookbank Schaal   [ Program Log ]

   Div. III Championship Game - 7:00 PM ... Tim Alcorn and Tess Sito   [ Program Log ]

 

Affiliates

Akron WAKR 1590 AM Tallmadge and Manchester games

Celina WCSM 96.7 FM Minster game(s)

Chillicothe WKKJ 94.3 FM Bainbridge Paint Valley and Williamsport Westfall games

Elyria WEOL Div. I Semifinal #1 (Hoover), Div. II Championship, and Div. I Championship if no Elyria

Lancaster WLOH 1320 AM, 104.5 FM and 99.3 FM in Logan Bloom-Carroll Game(s)

Lima WCIT 940 AM TBA

Lima WIMA 1150 AM Lima Bath game(s)

Marietta WMOA 1490 AM TBA

McConnelsville WJAW 630 AM & 100.9 FM TBA

Oberlin WOBL 1320 AM Elyria game(s)

Wheeling (WV) WKKX 1600 AM Evening Games

 

 

2014 Basketball State Tournaments Schedule, Broadcast Crews & Program Logs

 

LISTEN LIVE FROM VALUE CITY ARENA

 

- Affiliate Technical Details (delivery, local spots, sub-audible tones, pregame and postgame shows, key contacts)

- 2014 Basketball Program Log Template (20 local avails)

 

Boys Basketball State Tournament

Thursday, March 20 - Semifinals
10:45 a.m. - Division II Game #1 ... David Wilson and Jim Hamilton   [ Program Log ]
2:00 p.m. - Division II Game #2 ... David Wilson and Jim Hamilton   [ Program Log ]
5:15 p.m. - Division IV Game #1 ... Scott Leo and Scott Reeves   [ Program Log ]
8:30 p.m. - Division IV Game #2 ... Scott Leo and Scott Reeves   [ Program Log ]

Friday, March 21 - Semifinals
10:45 a.m. - Division III Game #1 ... Todd Bell and Dave Cecutti   [ Program Log ]
2:00 p.m. - Division III Game #2 ... Todd Bell and Dave Cecutti   [ Program Log ]
5:15 p.m. - Division I Game #1 ... Randy Rhinehart and Matt Sylvester   [ Program Log ]
8:30 p.m. - Division I Game #2 ... Randy Rhinehart and Matt Sylvester   [ Program Log ]

Saturday, March 22 - Championship Finals
10:30 a.m. - Division II ... David Wilson and Jim Hamilton   [ Program Log ]
1:30 p.m. - Division IV ... Scott Leo and Scott Reeves   [ Program Log ]
4:30 p.m. - Division III ... Todd Bell and Dave Cecutti   [ Program Log ]
8:30 p.m. - Division I ... Randy Rhinehart and Matt Sylvester   [ Program Log ]

 

Affiliates

Akron WAKR 1590 AM and 97.5 FM Akron SVSM game(s)

Alliance WDPN AM-1310 St. Thomas Aquinas game(s)

Chillicothe WCHI 1350 AM Championship Games

Findlay WFIN 1330 AM Championship Games

Fostoria WFOB 1430 AM Championship Games

Hamilton WMOH 1450 AM TBA

Massillon WTIG 990 ESPN ALL

McConnelsville WJAW 630 AM & 100.9 FM Most Semifinals

Middleport WYVK & WMPO 92.1 FM Championship Games

Moundsville (WV) WVLY 1370 ... Championship Games

Ontario WRGM 97.3 FM and 1440 AM Championship Games

Paulding WPAU 1640 AM Most

Toledo WLQR 106.5 FM Championship Games

Wheeling (WV) WKKX 1600 AM Championship Games

Willoughby WELW 1330 AM Cleveland Villa Angela-St. Joseph game(s)

 


 

Girls Basketball State Tournament

Thursday, March 13 - Semifinals
GAME 1 -
1:00 p.m. - Division II Semifinal #1 ... David Wilson and Angie Russell   [ Program Log ]
GAME 2 - Approximately 3:00 p.m. - Division II Semifinal #2 ... David Wilson and Angie Russell   [ Program Log ]
GAME 3 - 6:00 p.m. - Division IV Semifinal #1 ... Scott Leo and Toni Roesch   [ Program Log ]
GAME 4 - Approximately 8:00 p.m. - Division IV Semifinal #2 ... Scott Leo and Toni Roesch   [ Program Log ]

Friday, March 14 - Semifinals
GAME 5 -
1:00 p.m. - Division III Semifinal #1 ... Todd Bell and Toni Roesch   [ Program Log ]
GAME 6 - Approximately 3:00 p.m. - Division III Semifinal #2 ... Todd Bell and Toni Roesch   [ Program Log ]
GAME 7 - 6:00 p.m. - Division I Semifinal #1 ... Randy Rhinehart and Lori Bodnar   [ Program Log ]
GAME 8 - Approximately 8:00 p.m. - Division I Semifinal #2 ... Randy Rhinehart and Lori Bodnar   [ Program Log ]

Saturday, March 15 - Championship Finals
GAME 9 -
10:45 a.m. - Division II ... Ryan Mitchell and Angie Russell   [ Program Log ]
GAME 10 - 2:00 p.m. - Division IV ... Scott Leo and Toni Roesch   [ Program Log ]
GAME 11 - 5:15 p.m. - Division III ... Ryan Mitchell and Toni Roesch   [ Program Log
GAME 12 - 8:30 p.m. - Division I ... Randy Rhinehart and Lori Bodnar   [ Program Log ]

 

Affiliates

Akron WAKR 1590 AM and 97.5 FM Akron SVSM game(s)
Chillicothe/Washington C.H. Clear Channel Group, Chillicothe WCHI 1350 AM Championship Games
Findlay WFIN 1330 AM Championship Games
Fostoria WBVI 96.7 FM & Fostoria WFOB 1430 AM Championship Games
Hamilton WMOH 1450 AM Princeton semifinal game
Lima WCIT 940 AM Championship Games (Childers Media Group)
Lima WIMA 1150 AM Division II and I championship games
Massillon WTIG 990 ESPN West Holmes vs. SVSM, Smithville, Hoover, Div. III & I Finals
McConnelsville WJAW 630 AM & 100.9 FM TBA
Middleport WYVK WMPO 92.1 FM Championship Games
Moundsville (WV) WVLY 1370 ... Championship Games
Paulding WPAU 1640 AM ALL
Toledo WLQR 106.5 FM Championship Games
Wheeling (WV) WKKX 1600 AM Championship Games
Online: JJHuddle.com, RadioNorthCoast.com, Zanesville WYBZ and Zsportslive.com