Home|News & Media|OHSAA Radio Network

OHSAA Radio Network

2017 Football State Championships

  • Listen Live from Tom Benson Hall of Fame Stadium
  • Playoff Preview Show  (Nov. 2)
  • Schedule and Broadcast Crews
    • Thurs., Dec. 1, 7:30 PM - 
    • Fri., Dec. 2, 10:00 AM - 
    • Fri., Dec. 2, 3:00 PM - 
    • Fri., Dec. 2, 8:00 PM - 
    • Sat., Dec. 3, 10:00 AM - 
    • Sat., Dec. 3, 3:00 PM - 
    • Sat., Dec. 3, 8:00 PM - 
  • Affiliates
    • Akron WARF 1350 AM and WHLO 640 AM
    • Archbold WMTR 96.1 FM
    • Ashtabula WFUN-AM, WREO-FM, WYBL-FM, WZOO-FM & WFXJ-FM
    • Bellefontaine WPKO 98.3 FM & WBLL 1390 AM
    • Bucyrus WBCO 1540 AM & WQEL 92.7 FM
    • Cambridge AVC Communications
      • WILE 1270 AM & 97.7 FM
      • WWKC 105 FM
      • WBNV 93 FM
    • ​Akron WARF 1350 AM
    • ​Akron WHLO 640 AM 
    • Archbold WMTR 96.1 FM 
    • Ashtabula WFUN 970 AM
    • Athens WATH 970 AM and WXTQ 105.5 FM  
    • Cambridge WILE ESPN 1270 AM and 107.9 FM
    • Coshocton WTNS 99.3 FM
    • Celina WKKI 94.3 FM 
    • Chillicothe WCHI 1350 AM 
    • Cincinnati WSAI 1360 AM  
    • Elyria WEOL 930 AM
    • Findlay WFIN 1330 AM 
    • Fostoria WFOB 1430 AM
    • Fostoria WBVI 96.7 FM
    • Lima WCIT 940 AM 
    • Lima WIMA 1150 AM
    • Marion WMRN 1490 AM
    • Marion WYNT 95.9 FM 
    • Massillon ESPN 990 WTIG 
    • McConnelsville WJAW 100.9 FM and 630 AM 
    • Millersburg WKLM 95.3 FM 
    • Moundsville (West Virginia) WVLY 1370 AM 
    • Norwalk/Milan WLKR 1510 AM 
    • Ottawa WZOQ 97.1 FM  
    • Steubenville WCDK 106.3 FM 
    • Tiffin WTTF 1600 AM 
    • Toledo WTOD 1470 AM and 106.5 FM 
    • Van Wert WKSD 99.7 FM and WERT 1220 AM 
    • Wheeling (West Virginia) WKKX 1600 AM
    • Youngstown WBBW 1240 AM CBS Sports Radio 
    • Youngstown WKBN 570 AM and WNIO 1390 AM 

2017 Baseball & Softball State Tournaments

  • Baseball State Tournament
  • Baseball State Tournament Schedule and Radio/Broadcast Crews
    • Thursday, June 1, 10:00 AM - Division III Semi #1   [ PROGRAM LOG ]
      • Radio: Todd Bell and Dave Cecutti
    • Thursday, June 1, 1:00 PM - Division III Semi #2  [ PROGRAM LOG ]
      • Radio: Todd Bell and Dave Cecutti
    • Thursday, June 1, 4:00 PM - Division II Semi #1  [ PROGRAM LOG ]
      • Radio: Todd Walker and Chris Huesman
    • Thursday, June 1, 7:00 PM - Division II Semi #2  [ PROGRAM LOG ]
      • Radio: Todd Walker and Chris Huesman
    • Friday, June 2, 10:00 AM - Division IV Semi #1  [ PROGRAM LOG ]
      • Radio: Scott Leo, Eric Welch, and Eric Parker
    • Friday, June 2, 1:00 PM - Division IV Semi #2  [ PROGRAM LOG ]
      • Radio: Scott Leo, Eric Welch, and Eric Parker
    • Friday, June 2, 4:00 PM - Division I Semi #1  [ PROGRAM LOG ]
      • Radio: Marty Bannister and Bob Spears
    • Friday, June 2, 7:00 PM - Division I Semi #2  [ PROGRAM LOG ]
      • Radio: Marty Bannister and Bob Spears
    • Saturday, June 3, 10:00 AM - Division III Championship  [ PROGRAM LOG ]
      • Radio: Todd Bell and Dave Cecutti | TV: Marty Bannister and Ryan Cavanaugh
    • Saturday, June 3, 1:00 PM - Division II Championship  [ PROGRAM LOG ]
      • Radio: Todd Walker and Chris Huesman | TV: Tim Bray and Eric Welch
    • Saturday, June 3, 4:00 PM - Division IV Championship  [ PROGRAM LOG ]
      • Radio: Todd Bell, Eric Welch, and Eric Parker | TV: Scott Leo and Wayne Harrer
    • Saturday, June 3, 7:00 PM - Division I Championship  [ PROGRAM LOG ]
      • Radio: Marty Bannister and Bob Spears | TV: Michael Reghi and Dave Cecutti
  • Softball State Tournament
  • Softball State Tournament Schedule
    • Thurs., June 1, 10:00 AM - Div. I Semi #1   [ PROGRAM LOG ]
      • David Wilson and Mitch Wagner
    • Thurs., June 1, 12:30 PM - Div. I Semi #2   [ PROGRAM LOG ]
      • ​David Wilson and Mitch Wagner
    • Thurs., June 1, 3:00 PM - Div. IV Semi #1   [ PROGRAM LOG ]
      • ​Brad Shupe and Joey Arrietta
    • Thurs., June 1, 5:30 PM - Div. IV Semi #2   [ PROGRAM LOG ]
      • ​​Brad Shupe and Joey Arrietta
    • Fri., June 2, 10:00 AM - Div. III Semi #1   [ PROGRAM LOG ]
      • ​Tim Alcorn and Jeff Kurtz
    • Fri., June 2, 12:30 PM - Div. III Semi #2   [ PROGRAM LOG ]
      • Tim Alcorn and Jeff Kurtz
    • Fri., June 2, 3:00 PM - Div. II Semi #1   [ PROGRAM LOG ]
      • ​Bill Morgan and Mitch Wagner
    • Fri., June 2, 5:30 PM - Div. II Semi #2  [ PROGRAM LOG ]
      • ​Bill Morgan and Mitch Wagner
    • Sat., June 3, 10:00 AM - Div. I Final   [ PROGRAM LOG ]
      • ​David Wilson and Mitch Wagner
    • Sat., June 3, 1:00 PM - Div. IV Final  [ PROGRAM LOG ]
      • Brad Shupe and Joey Arrietta
    • Sat., June 3, 4:00 PM - Div. III Final  [ PROGRAM LOG ]
      • Tim Alcorn and Jeff Kurtz
    • Sat., June 3, 7:00 PM - Div. II Final  [ PROGRAM LOG ]
      • Bill Morgan and Joey Arrietta

2017 Basketball State Tournaments

  • Tournament Tipoff Shows: Feb. 14  |  Feb. 21  |  March 1  |  March 7  |  March 14  |  March 21
  • Boys Basketball Schedule and Broadcast Crews
    • Thurs., Mar. 23, 10:45 AM - DIVISION II SEMIFINAL #1 - Todd Bell and Dave Cecutti - Producer: Ryan Baker - PROGRAM LOG
    • Thurs., Mar. 23, 2:00 PM - DIVISION II SEMIFINAL #2 - Todd Bell and Dave Cecutti - Producer: Ryan Baker - PROGRAM LOG
    • Thurs., Mar. 23, 5:15 PM - DIVISION IV SEMIFINAL #1 - Scott Leo and Scott Reeves - Producer: Ryan Baker - PROGRAM LOG
    • Thurs., Mar. 23, 8:30 PM - DIVISION IV SEMIFINAL #2 - Scott Leo and Scott Reeves - Producer: Ryan Baker - PROGRAM LOG
    • Fri., Mar. 24, 10:45 AM - DIVISION III SEMIFINAL #1 - David Wilson and Toni Roesch - Producer: Brent Ford - PROGRAM LOG
    • Fri., Mar. 24, 2:00 PM - DIVISION III SEMIFINAL #2 - David Wilson and Toni Roesch - Producer: Brent Ford - PROGRAM LOG
    • Fri., Mar. 24, 5:15 PM - DIVISION I SEMIFINAL #1 - Michael Reghi and Ron Stokes - Producer: Aaron Cassady - PROGRAM LOG
    • Fri., Mar. 24, 8:30 PM - DIVISION I SEMIFINAL #2 - Michael Reghi and Ron Stokes - Producer: Aaron Cassady - PROGRAM LOG
    • Sat., Mar. 25, 10:45 AM - DIVISION II FINAL - Todd Bell and Dave Cecutti - Producer: Ryan Baker - PROGRAM LOG
    • Sat., Mar. 25, 2:00 PM - DIVISION IV FINAL - Scott Leo and Scott Reeves - Producer: Ryan Baker - PROGRAM LOG
    • Sat., Mar. 25, 5:15 PM - DIVISION III FINAL - David Wilson and Toni Roesch - Producer: Brent Ford - PROGRAM LOG
    • Sat., Mar. 25, 8:30 PM - DIVISION I FINAL - Paul Keels and Ron Stokes - Producer: Aaron Cassady - PROGRAM LOG
OHSAA Radio Network Affiliates - 2017 Boys Basketball State Tournament
Station - Covering - Contact
Akron WARF 1350 AM - Akron SVSM - Keith Kennedy
Akron WHLO 640 AM - Jackson  -Keith Kennedy
Cambridge WILE ESPN Radio 1270 AM and 107.9 FM - Games 7 & 12 - Bill Cassler, Joel Losego
Celina WCSM 96.7 FM and 1350 AM - St. John’s & Perry - Sue Brunswick
Celina WKKI 94.3 FM - Games 5, 6 & 10 - Jim Hyatt, Mike Hirn
Chillicothe WCHI 1350 AM  - All Finals - Dan Ramey
Elyria WEOL 930 AM - Game 9 - Bruce Van Dyke
Findlay WFIN 1330 AM  - All 12 Games  - Bill Rice, Mike Holman
Fostoria WFOB 1430 AM and WBVI 96.7 FM - All But 7, 8 & 12 - Dan Kotnik
Hamilton WMOH 1450 AM - Roger Bacon & Moeller - Chris Theiss
Huntington (West Virginia) WTCR 103.3 FM - Fairland - Jason Philyaw
Ironton WIRO 1230 AM - Fairland - Jason Philyaw
Mansfield WRGM ESPN Radio 97.3 FM - Games 9, 10 & 11 - Bob Miller
Massillon ESPN 990 WTIG - All But Jackson Game(s) - Ray Jeske
McConnelsville WJAW 100.9 FM and 630 AM - All Semifinals - Andy Rex
Moundsville (West Virginia) WVLY 1370 AM - TBD - John Blackmore
Norwalk/Milan WLKR 1510 AM - Games 1 & 5 - Josh Bowman
Ottawa WZOQ 97.1 FM - All 12 Games  - Dave Bonensigna
Portland (Indiana) WPGW 100.9 FM - Game 3 - Rob Weaver
Portsmouth WNXT 99.3 FM - Games 1 & 2 - Mark Williams
Tiffin WTTF 1600 AM and 93.3 FM - Games 10 & 12 - John Spahr
Toledo WTOD 1470 AM - Games 1, 9 & 12 - Jim Kushlan
Wheeling (West Virginia) WKKX 1600 AM - TBD - John Blackmore
Willoughby WINT 1330 AM - VASJ - Ron Somich
  • Girls Basketball Schedule and Broadcast Crews
    • Thurs., Mar. 16, 1:00 PM - DIVISION II SEMIFINAL #1 - David Wilson and Lori Bodnar - Producer: Aaron Cassady - PROGRAM LOG
    • Thurs., Mar. 16, 3:00 PM - DIVISION II SEMIFINAL #2 - David Wilson and Lori Bodnar - Producer: Aaron Cassady - PROGRAM LOG
    • Thurs., Mar. 16, 6:00 PM - DIVISION IV SEMIFINAL #1 - Todd Bell and Jacki Windon - Producer: Ryan Baker - PROGRAM LOG
    • Thurs., Mar. 16, 8:00 PM - DIVISION IV SEMIFINAL #2 - Todd Bell and Jacki Windon - Producer: Ryan Baker - PROGRAM LOG
    • Fri., Mar. 17, 1:00 PM - DIVISION III SEMIFINAL #1 - Marty Bannister and Kristin Ronai - Producer: Brent Ford - PROGRAM LOG
    • Fri., Mar. 17, 3:00 PM - DIVISION III SEMIFINAL #2 - Marty Bannister and Kristin Ronai - Producer: Brent Form - PROGRAM LOG
    • Fri., Mar. 17, 6:00 PM - DIVISION I SEMIFINAL #1 - Scott Leo and Angie Russell Jabir - Producer: Ryan Baker - PROGRAM LOG
    • Fri., Mar. 17, 8:00 PM - DIVISION I SEMIFINAL #2 - Scott Leo and Angie Russell Jabir - Producer: Ryan Baker - PROGRAM LOG
    • Sat., Mar. 18, 10:45 AM - DIVISION II FINAL - David Wilson and Lori Bodnar - Producer: Aaron Cassady - PROGRAM LOG
    • Sat., Mar. 18, 2:00 PM - DIVISION IV FINAL - Todd Bell and Jacki Windon - Producer: Aaron Cassady - PROGRAM LOG
    • Sat., Mar. 18, 5:15 PM - DIVISION III FINAL - Marty Bannister and Kristin Ronai - Producer: Brent Ford - PROGRAM LOG
    • Sat., Mar. 18, 8:30 PM - DIVISION I FINAL - Scott Leo and Angie Russell Jabir - Producer: Brent Ford - PROGRAM LOG
OHSAA Radio Network Affiliates - 2017 Girls Basketball State Tournament
Station - Covering - Contact
Cambridge WILE ESPN Radio 1270 AM and 107.9 FM - Newark - Bill Cassler, Joel Losego
Celina WKKI 94.3 FM - O-G, JC, D4 Final - Jim Hyatt, Mike Hirn
Chillicothe WCHI 1350 AM - All Finals - Dan Ramey

Defiance WZOM 105.7 FM - Games 1, 4 & 10 - Dave Kleck
Elyria WEOL 930 AM - Games 8 & 9 - Bruce Van Dyke
Findlay WFIN 1330 AM - All Finals - Bill Rice, Mike Holman
Fostoria WFOB 1430 AM and WBVI 96.7 FM - TBD - Dan Kotnik
Lima WCIT 940 AM - All Finals - Aaron Matthews, Vince Koza
Lima WIMA 1150 AM - Games 1 & 9    - Todd Walker
Massillon ESPN 990 WTIG - Div. I Games - Ray Jeske
McConnelsville WJAW 100.9 FM and 630 AM - Games 4 & 7-12 - Andy Rex
Moundsville (West Virginia) WVLY 1370 AM - TBD - John Blackmore
Newark WCLT 1430 AM and 100.3 FM - Newark - Dave Johnson
Norwalk/Milan WLKR 1510 AM - Games 1 & 4 - Josh Bowman
Ottawa WZOQ 97.1 FM - All Games - Dave Bonensigna
Van Wert WKSD 99.7 FM and WERT 1220 AM - Games 1, 4, 9 & 10 - Dave Roach
Wheeling (West Virginia) WKKX 1600 AM - TBD - John Blackmore

Upcoming Broadcast & Programming

  • 2017 Basketball Pregame Shows: February and March
  • 2017 Basketball State Tournaments: March 16-18 Girls, 23-25 Boys
  • 2017 Baseball State Tournament: June 1-3
  • 2017 Softball State Tournament: June 1-3