The Ohio High School Athletic Association


 

 

2016 OHSAA
Girls Basketball
State Tournament
Coverage

Home | School Resources | Eligibility | Sports | News | Contact Us    

Girls Basketball Home

       

 

 

[ STATE TOURNAMENT LIVE STATS ]

 

Listen to all 12 OHSAA girls basketball tournament games on the OHSAA Radio Network.
Click here to listen live.

[ Radio Network Home ]

 

 

State Tournament Schedule, Stats and Recaps

2016 Girls Basketball State Tournament Pairings
All Games at the Jerome Schottenstein Center, The Ohio State University, Columbus
Home teams listed first. Rankings are from final regular-season Associated Press state poll

Championship games televised live by SportsTime Ohio

All games live on the OHSAA Radio Network

 

Thursday, March 10 - Semifinals

1:00 p.m.

Div. III - #10 Marion Pleasant (27-2) 50, Gates Mills Gilmour Academy (23-6) 47

          PDF BOX  |  HTML BOX with Play by Play  |  Recaps

3:00 p.m.

Div. III - Columbus Africentric (23-5) 63, #9 Ironton (27-1) 34

          PDF BOX  |  HTML BOX with Play by Play  |  Recaps

6:00 p.m.

Div. II - #1 Kettering Archbishop Alter (27-2) 60, Columbus Eastmoor Academy (22-5) 34

          PDF BOX  |  HTML BOX with Play by Play  |  Recaps

8:00 p.m.

Div. II - #5 Ottawa-Glandorf (26-2) 51, Shaker Heights Hathaway Brown (17-11) 40

          PDF BOX  |  HTML BOX with Play by Play  |  Recaps

Friday, March 11 - Semifinals

1:00 p.m.

Div. IV - #2 Waterford (27-1) 52, Willoughby Cornerstone Christian (23-5) 42

          PDF BOX  |  HTML BOX with Play by Play  |  Recaps

3:00 p.m.

Div. IV - Fostoria St. Wendelin (26-3) 47, Jackson Center (21-8) 37

          PDF BOX  |  HTML BOX with Play by Play  |  Recaps

6:00 p.m.

Div. I - #1 Wadsworth (27-1) 58, Reynoldsburg (23-6) 48

          PDF BOX  |  HTML BOX with Play by Play  |  Recaps

8:00 p.m.

Div. I - #5 Mason (26-2) 48, Solon (18-9) 31

          PDF BOX  |  HTML BOX with Play by Play  |  Recaps

 

Saturday, March 12 - Finals

10:45 a.m.

Div. III - Africentric (24-5) 59, #10 Marion Pleasant (27-3) 37

          PDF BOX  |  HTML BOX with Play by Play  |  Recaps

2:00 p.m.

Div. II - #1 Kettering Archbishop Alter (27-2) 74, #5 Ottawa-Glandorf (26-2) 48

          PDF BOX  |  HTML BOX with Play by Play  |  Recaps

5:15 p.m.

Div. IV - #2 Waterford (28-1) 29, Fostoria St. Wendelin 27

          PDF BOX  |  HTML BOX with Play by Play  |  Recaps

8:30 p.m.

Div. I - #1 Wadsworth (28-1) x, #5 Mason (26-3) 51

          PDF BOX  |  HTML BOX with Play by Play  |  Recaps

 


 

State Tournament Tickets

In addition to the OSU ticket office at the Schottenstein Center for basketball and Nationwide Arena for hockey, state tournament tickets can be purchased at Ticketmaster.com, in person at Ticketmaster locations (including most Kroger stores) or by calling Ticketmaster at 1-800-745-3000. Service charges apply when ordering tickets through Ticketmaster and can be avoided by purchasing tickets directly at the ticket office. Office hours are Monday through Friday from 8 a.m. to 5 p.m. Fans purchasing tickets at Ticketmaster.com can access OHSAA state tournaments by using ‘OHSAA’ in the search box. The direct link is: http://www.ticketmaster.com/search?tm_link=tm_homeA_header_search&user_input=ohsaa&q=ohsaa

 

Girls Basketball Pricing

The cost for an all-session (12 games) ticket book is $64 each, and single-game tickets are $10 apiece. Tickets for the semifinals allow fans to watch both games in the same division. Tickets can also be purchased in advance from the 16 state tournament qualifying schools for $8 each.

 

Suites and RV Parking

Fans interested in renting a suite at one of the OHSAA state tournaments should contact Justin Doyle at 614-688-5860 or doyle.106@osu.edu. RV parking will be available at a designated lot near the Schottenstein Center. More information will be available at Ticketmaster and from the OHSAA.

 


2016 Girls Basketball State Tournament Preview


2016 State Tournament Parking Map


Watch all four 2016 OHSAA girls basketball state championship games live on SportsTime Ohio.

(Seen on channels 310/1310 in SW Ohio)



Impact Action Sports Photography is the official photographer of the OHSAA. A parent request form is available to fill in detailed information in helping photographers satisfy requests in covering specific athletes. Click here to fill out a parent request form.

 

 

Order State Tournament Photos from Impact Action Photos - Official Photographer of the OHSAA

 


Click Here for Statewide Tournament Brackets
A Guide for Using & Navigating OHSAA Brackets

 


 

2016 Girls Basketball Regional Pairings

Division I

Home team listed first

Region 2

Toledo Whitmer (20-6) vs. Westlake (24-2) at Norwalk High School, Tues., 7 pm

Wadsworth (24-1) vs. Rocky River Magnificat (21-4) at North Royalton High School, Tues., 7 pm

Regional Final: at TBA, Saturday, 1:00 pm

 

Region 3 – Westerville Regional

Reynoldsburg (21-5) vs. Upper Arlington (20-6) at Otterbein University, Tues., 6:15 pm

Newark (19-7) vs. Pickerington Central (23-3) at Otterbein University, Tues., 8 pm

Regional Final: at Otterbein University, Friday, 7:30 pm

 

Region 4 – Kettering Regional

West Chester Lakota West (25-1) vs. Springboro (23-3) at Kettering Fairmont High School, Wed., 6:15 pm

Mason (23-2) vs. Huber Heights Wayne (25-1) at Kettering Fairmont High School, Wed., 8 pm

Regional Final: at Kettering Fairmont High School, Saturday, 7 pm

 

Region 1 – Canton Regional

Stow-Munroe Falls (15-10) vs. Canton McKinley (21-3) at Canton Memorial Civic Center, Tuesday, 6:15 pm

Euclid (11-12) vs. Solon (16-8) at Canton Memorial Civic Center, Tuesday, 8 pm

Regional Final: at Canton Memorial Civic Center, Friday, 7:30 pm

 

Div. I State Tournament at Value City Arena, Jerome Schottenstein Center

Region 2 vs. Region 3, Friday, March 11, 6 pm

Region 4 vs. Region 1, Friday, March 11, 8 pm

Div. I State Championship: Saturday, March 12, 8:30 pm

 

Division II

Home team listed first

Region 7 – Zanesville Regional

Columbus Eastmoor Academy (20-4) vs. Chillicothe (18-8) at Zanesville High School, Tues., 6:15 pm

Millersburg West Holmes (21-3) vs. Carrollton (21-5) at Zanesville High School, Tues., 8 pm

Regional Final: at Zanesville High School, Friday, 7:30 pm

 

Region 8 – Springfield Regional

Tipp City Tippecanoe (21-5) vs. Caledonia River Valley (18-7) at Springfield High School, Tues., 6:15 pm

Kettering Archbishop Alter (24-2) vs. Bellbrook (26-0) at Springfield High School, Tues., 8 pm

Regional Final: at Springfield High School, Friday, 7:30 pm

 

Region 5 – Barberton Regional

Cleveland Villa Angela-St. Joseph (12-7) vs. Shaker Heights Hathaway Brown (15-10) at Barberton High School, Tues., 6:15 pm

Elyria Catholic (19-3) vs. Cortland Lakeview (22-2) at Barberton High School, Tues., 8 pm

Regional Final: at Barberton High School, Saturday, 2 pm

 

Region 6 – Ontario Regional

Ottawa-Glandorf (23-2) vs. Akron Archbishop Hoban (21-4) at Ontario High School, Tues., 6:15 pm

Toledo Rogers (21-5) vs. Bellevue (21-5) at Ontario High School, Tues., 8 pm

Regional Final: at Ontario High School, Friday, 7:30 pm

 

Div. II State Tournament at Value City Arena, Jerome Schottenstein Center

Region 7 vs. Region 8, Thursday, March 10, 6 pm

Region 5 vs. Region 6, Thursday, March 10, 8 pm

Div. II State Championship: Saturday, March 12, 2:00 pm

 

Division III

Home team listed first

Region 9 – Cuyahoga Falls Regional

Gates Mills Gilmour Academy (21-5) vs. Canton Central Catholic (20-6) at Cuyahoga Falls High School, Wed., 6:15 pm

Newton Falls (24-1) vs. Doylestown Chippewa (22-3) at Cuyahoga Falls High School, Wed., 8 pm

Regional Final: at Cuyahoga Falls High School, Saturday, 1:30 pm

 

Region 12 – Springfield Regional

Bethel-Tate (18-8) vs. Marion Pleasant (24-2) at Springfield High School, Wed., 6:15 pm

Versailles (21-5) vs. West Liberty Salem (20-3) at Springfield High School, Wed., 8 pm

Regional Final: at Springfield High School, Saturday, 1:30 pm

 

Region 11 – Logan Regional

Ironton (25-0) vs. Albany Alexander (17-6) at Logan High School, Wed., 6:15 pm

Lynchburg Clay (24-1) vs. West Lafayette Ridgewood (N/A) at Logan High School, Wed., 8 pm

Regional Final: at Logan High School, Saturday, 1:30 pm

 

Region 10 – Lexington Regional

Columbus Grove (23-2) vs. Metamora Evergreen (23-2) at Ohio Northern University, Tues., 7 pm

Attica Seneca East (N/A) vs. Columbus Africentric (20-5) at Lexington High School, Wed., 7 pm

Regional Final: at Lexington High School, Saturday, 1:30 pm

 

Div. III State Tournament at Value City Arena, Jerome Schottenstein Center

Region 9 vs. Region 12, Thursday, March 10, 1 pm

Region 11 vs. Region 10, Thursday, March 10, 3 pm

Div. III State Championship: Saturday, March 12, 10:45 am

 

Division IV

Home team listed first

Region 15

Lancaster Fairfield Christian (21-3) vs. Granville Christian (21-3) at Pickerington North High School, Thurs., 7 pm

South Webster (20-3) vs. Waterford (24-1) at Jackson High School, Thurs., 7 pm

Regional Final: at TBA, Saturday, 7:30 pm

 

Region 13 – Massillon Regional

North Ridgeville Lake Ridge Academy (17-8) vs. Berlin Hiland (23-3) at Massillon Perry High School, Thurs., 6:15 pm

North Jackson Jackson-Milton (23-2) vs. Willoughby Cornerstone Christian Academy (21-4) at Massillon Perry High School, Thurs., 8 pm

Regional Final: at Massillon Perry High School, Saturday, 7:30 pm

 

Region 14 – Elida Regional

Fayette (25-1) vs. New London (21-4) at Elida High School, Thurs., 6:15 pm

Arlington (25-1) vs. Fostoria St. Wendelin (23-3) at Elida High School, Thurs., 8 pm

Regional Final: at Elida High School, Saturday, 7:30 pm

 

Region 16 – Vandalia Regional

Fort Loramie (21-4) vs. Minster (21-4) at Butler High School, Wed., 7 pm

Jackson Center (22-4) vs. Dayton Miami Valley (N/A) at Butler High School, Thurs., 7 pm

Regional Final: at Butler High School, Saturday, 7:30 pm

 

Div. IV State Tournament at Value City Arena, Jerome Schottenstein Center

Region 15 vs. Region 13, Friday, March 11, 1 pm

Region 14 vs. Region 16, Friday, March 11, 3 pm

Div. IV State Championship: Saturday, March 12, 5:15 pm

 

 


 


Directions, Hotels, Tickets, Gear, Programs, DVDs, Photos

 

 

###OHSAA###