Home|Sports & Tournaments|Golf|Girls Golf State Tournament Tee Times|Girls Division II Tee Times

Girls Division II Tee Times

2017 Girls Division II Friday Tee Times

The Ohio State University, Gray Course
 
Division II Girls Tee Times, No. 1 Tee
9:00      NW, NE and E District Champions                                                                                       No. 5 Player
               Lima Central Catholic
               Independence
               Sugarcreek Garaway
9:10      NW, NE and E District Champions                                                                                       No. 4 Player
9:20      NW, NE and E District Champions                                                                                       No. 3 Player
9:30      NW, NE and E District Champions                                                                                       No. 2 Player
9:40      NW, NE and E District Champions                                                                                       No. 1 Player
9:50      SE, SW and C District Champions                                                                                         No. 5 Player
               Waterford
               Dayton Chaminade Julienne
               Newark Catholic
10:00    SE, SW and C District Champions                                                                                        No. 4 Player
10:10    SE, SW and C District Champions                                                                                        No. 3 Player
10:20    SE, SW and C District Champions                                                                                        No. 2 Player
10:30    SE, SW and C District Champions                                                                                        No. 1 Player
10:40    NW, NE and E District No. 1 Individuals
               Sydney Leyerle, Gibsonburg
               Allison St. Clair, West Salem Northwestern
               Jordan Van Meter, Minerva
10:50    SE, C and SW District No. 1 Individuals
               Hanna Shrout, Proctorville Fairland
               Gabby Thomas, Johnstown-Monroe
               Sarah Willis, Eaton
 
Division II Girls Tee Times, No. 10 Tee
9:00      NW and SW District Third-Place Teams, NW District Fourth-Place Team               No. 5 Player
               St. Henry
               Versailles
               Milan Edison
9:10      NW and SW District Third-Place Teams, NW District Fourth-Place Team               No. 4 Player
9:20      NW and SW District Third-Place Teams, NW District Fourth-Place Team               No. 3 Player
9:30      NW and SW District Third-Place Teams, NW District Fourth-Place Team               No. 2 Player
9:40      NW and SW District Third-Place Teams, NW District Fourth-Place Team               No. 1 Player
9:50      NW, NE and SW District Runner-Up Teams                                                                      No. 5 Player
               Shelby
               Shaker Heights Laurel
               Kettering Archbishop Alter
10:00    NW, NE and SW District Runner-Up Teams                                                                      No. 4 Player
10:10    NW, NE and SW District Runner-Up Teams                                                                      No. 3 Player
10:20    NW, NE and SW District Runner-Up Teams                                                                      No. 2 Player
10:30    NW, NE and SW District Runner-Up Teams                                                                      No. 1 Player
10:40    NW and SW District Third-Place Individuals, NW Fourth-Place Individual 
               Jill Schmitmeyer, St. Marys Memorial
               Meghan Utterdyke, Middletown Bishop Fenwick
               Caroline Dayton, Toledo Ottawa Hills
10:50    NW, NE and SW District Runner-Up Individuals 
               Kyleigh Dull, Kansas Lakota
               Nikki Selzer, LaGrange Keystone
               Makenna Jones, New Paris National Trail

2017 Girls Division II Saturday Tee Times

Division I - The Ohio State University, Gray Course No. 1 Tee
9:00        Teams No. 6, 5 and 4                                                                                                      No. 5 Player
9:10        Teams No. 6, 5 and 4                                                                                                      No. 4 Player
9:20        Teams No. 6, 5 and 4                                                                                                      No. 3 Player
9:30        Teams No. 6, 5 and 4                                                                                                      No. 2 Player
9:40        Teams No. 6, 5 and 4                                                                                                      No. 1 Player
9:50        Teams No. 3, 2 and 1                                                                                                      No. 5 Player
10:00      Teams No. 3, 2 and 1                                                                                                      No. 4 Player
10:10      Teams No. 3, 2 and 1                                                                                                      No. 3 Player
10:20      Teams No. 3, 2 and 1                                                                                                      No. 2 Player
10:30      Teams No. 3, 2 and 1                                                                                                      No. 1 Player
10:40      Individuals No. 6, 5 and 4
10:50      Individuals No. 3, 2 and 1
 
Division I - The Ohio State University, Gray Course No. 10 Tee
9:00        Teams No. 12, 11 and 10                                                                                               No. 5 Player
9:10        Teams No. 12, 11 and 10                                                                                               No. 4 Player
9:20        Teams No. 12, 11 and 10                                                                                               No. 3 Player
9:30        Teams No. 12, 11 and 10                                                                                               No. 2 Player
9:40        Teams No. 12, 11 and 10                                                                                               No. 1 Player
9:50        Teams No. 9, 8 and 7                                                                                                      No. 5 Player
10:00      Teams No. 9, 8 and 7                                                                                                      No. 4 Player
10:10      Teams No. 9, 8 and 7                                                                                                      No. 3 Player       
10:20      Teams No. 9, 8 and 7                                                                                                      No. 2 Player       
10:30     Teams No. 9, 8 and 7                                                                                                       No. 1 Player
10:40     Individuals No. 12, 11 and 10
10:50     Individuals No. 9, 8 and 7

Tie Breakers for Pairings

  1. Throw out score
  2. 4th high score
  3. 3rd high score
  4. 2nd high score
  5. Low score
  6. Coin toss