Home|Sports & Tournaments|Golf|Girls Golf State Qualifiers|Girls Division II Qualifiers

Girls Division II Qualifiers

2017 Division II Team Qualifiers

State Tournament Qualifiers will be posted here by Monday, October 9.
Email corrections to Tim Stried (tstried@ohsaa.org) by Tuesday, October 10 at 9 a.m.
Central District - 1st Place (346)
 
Newark Catholic
District Scores
Patricia Windholtz, 12
79
Rachel Beichler, 12
81
Emily Tyack, 12
98
Anna Crumrine, 9
88
Kylee May, 12
100
   Coach: Tracy Johnson
 
 
 
East District - 1st Place (331)
 
Sugarcreek Garaway
District Scores
Jocelyn Troyer, 11
70
Kalyn Mast, 12
87
Leigh Ann Williams, 11
79
Halle Hallman, 9
95
Helena Immel, 10
98
   Coach: Matt Hallman
 
 
 
Northeast District - 1st Place (345)
 
Independence
District Scores
Sophia Trombetta, 12
66
Lyndsay Blum, 12
85
Maddie Harper, 12
93
Madeline Mindzora, 12
101
Morgan Pascarella, 9
105
   Coach: Karl Schuld
 
 
 
Northeast District - 2nd Place (354)
 
Shaker Heights Laurel
District Scores
Jami Morris, 9
83
Taylor Thierry, 9
88
Haley Thierry, 9
85
Sophia Levinson, 12
98
Grace Durdle, 11
104
   Coach: Marti Hardy
 
 
 
Northwest District - 1st Place (338)
 
Lima Central Catholic
District Scores
Mary Kelly Mulcahy, 9
77
Erin Mulcahy, 9
78
Meghan Mulcahy, 11
89
Hannah Garver, 11
96
Callie Koenig, 12
94
   Coach: Daniel Reinicke
 
 
 
Northwest District - 2nd Place (338)
 
Shelby
District Scores
Amanda Ruminski, 9
79
Claire Korbas, 12
80
Emma Roberts, 12
85
Lexi Uplinger, 11
94
Julia Gutchall, 10
100
   Coach: Brad Ruminski
 
 
 
Northwest District - 3rd Place (362)
 
St. Henry
District Scores
Ellen Naumann, 9
84
Hemmelgarn Allyson, 12
89
Staugler Karlee, 12
86
Claire Clune, 10
103
Elizabeth Rockwell, 11
120
   Coach: Gary Broering
 
 
 
Northwest District - 4th Place (365)
 
Milan Edison
District Scores
Jordan Pruitt, 10
87
Zoe Grant, 12
88
Jacque Butler, 12
82
Lauren Neher, 9
108
Abby Woodyard, 10
114
   Coach: Lisa Kelble
 
 
 
Southeast District - 1st Place (358)
 
Waterford
District Scores
McKenzie Dietz, 12
89
Ashley Offenberger, 11
84
Abigail Eichmiller, 12
97
Brianna Hart, 12
90
Liz Leach, 12
95
   Coach: Cris Baker
 
 
 
Southwest District - 1st Place (385)
 
Dayton Chaminade Julienne
District Scores
Blake Wogoman, 12
93
Aryana Sutton, 12
86
Brooklyn Thompson, 12
107
Karah Jackson, 12
108
Lia-Sophie Keller, 10
99
   Coach: Todd Shuttleworth
 
 
 
Southwest District - 2nd Place (386)
 
Kettering Archbishop Alter
District Scores
Colleen Werbrich, 12
101
Megan Vosler, 12
103
Maggie Pascual, 10
89
Gabbie Houpt, 9
93
Peyton Kuntz, 9
108
   Coach: Katie Ellis
 
 
 
Southwest District - 3rd Place (391)
 
Versailles
District Scores
Lauren Durham, 12
91
Jorja Pothast, 12
99
Morgan Heitkamp, 11
97
Anna Groff, 12
104
Morgan Barlage, 11
111
   Coach: Joe Harrmann
 

2017 Division II Individual Qualifiers

State Tournament Qualifiers will be posted here by Monday, October 9.
Email corrections to Tim Stried (tstried@ohsaa.org) by Tuesday, October 10 at 9 a.m.
 
School
Name, Grade
District Scores
Johnstown-Monroe  
Gabby Thomas, 11 79
   Coach: Chris Carlisle  
   
Minerva  
Jordan Van Meter, 10 74
   Coach: Ashley Zahn  
   
West Salem Northwestern
Allison St. Clair, 11 77
   Coach: Scott St. Clair  
   
LaGrange Keystone  
Nikki Selzer, 11 80
   Coach: Kimberly Sturgill  
   
Gibsonburg  
Sydney Leyerle, 9 72
   Coach: Kirk Katafias  
   
Kansas Lakota  
Kyleigh Dull, 9 75
   Coach: Ty Ray  
   
St. Marys Memorial  
Jill Schmitmeyer, 12 76
   Coach: Steve Schmitmeyer
   
Toledo Ottawa Hills  
Caroline Dayton, 11 78
   Coach: Shawn Dayton  
   
Proctorville Fairland  
Hanna Shrout, 10 82
   Coach: Larry Ward  
   
Eaton  
Sarah Willis, 12 69
   Coach: Tim Appledorn  
   
New Paris National Trail  
Makenna Jones, 10 81
   Coach: Troy Ferguson  
   
Middletown Bishop Fenwick
Meghan Utterdyke, 11 82
   Coach: Scott Dalton