OHSAA State Gymnastics
Team Championship
March 4, 2016
Hilliard Bradley High School

Schedule

1:15 PM Registration - Competitors, Coaches and Bar Settings
2:15 PM Coaches Meeting
3:00 PM Parade of Competitors and Introduction of Officials

3:10 PM

Teams 1-4 Warm-up First Events in Warm-Up Gymnasium; Teams 5-12 Bye
3:30 PM Competition Begins - Teams 1-4 on Competition Floor;
Teams 5-8 Warm-up First Event in Warm-up Gym;
Teams 9-12 Bye

Warm-up and Competition Schedule

Group A Group B Group C
1 Toledo Notre Dame 5 Dublin Jerome 9 Centerville
2 Dublin Coffman 6 Berea-Midpark 10 Rocky River Magnificat
3 Mentor 7 Brecksville-Broadview Heights 11 Brunswick
4 Troy 8 Lewis Center Olentangy 12 Findlay

Event Warm-up Competition Bye
Round 1 Group A Group C
Vault Toledo Notre Dame Group B
Bars Dublin Coffman
Beam Mentor
Floor Troy
Round 2 Group B Group A Group C
Vault Dublin Jerome Toledo Notre Dame
Bars Berea-Midpark Dublin Coffman
Beam Brecksville-Broadview Heights Mentor
Floor Lewis Center Olentangy Troy
Round 3 Group C Group B Group A
Vault Centerville Dublin Jerome
Bars Rocky River Magnificat Berea-Midpark
Beam Brunswick Brecksville-Broadview Heights
Floor Findlay Lewis Center Olentangy
Round 4 Group A Group C Group B
Vault Troy Centerville
Bars Toledo Notre Dame Rocky River Magnificat
Beam Dublin Coffman Brunswick
Floor Mentor Findlay
COMPLETE 1ST EVENT FOR ALL SCHOOLS
Round 5 Group B Group A Group C
Vault Lewis Center Olentangy Troy
Bars Dublin Jerome Toledo Notre Dame
Beam Berea-Midpark Dublin Coffman
Floor Brecksville-Broadview Heights Mentor
Round 6 Group C Group B Group A
Vault Findlay Lewis Center Olentangy
Bars Centerville Dublin Jerome
Beam Rocky River Magnificat Berea-Midpark
Floor Brunswick Brecksville-Broadview Heights
Round 7 Group A Group C Group B
Vault Mentor Findlay
Bars Troy Centerville
Beam Toledo Notre Dame Rocky River Magnificat
Floor Dublin Coffman Brunswick

COMPLETE 2ND EVENT FOR ALL SCHOOLS

Round 8 Group B Group A Group C
Vault Brecksville-Broadview Heights Mentor
Bars Lewis Center Olentangy Troy
Beam Dublin Jerome Toledo Notre Dame
Floor Berea-Midpark Dublin Coffman
Round 9 Group C Group B Group A
Vault Brunswick Brecksville-Broadview Heights
Bars Findlay Lewis Center Olentangy
Beam Centerville Dublin Jerome
Floor Rocky River Magnificat Berea-Midpark
Round 10 Group A Group C Group B
Vault Dublin Coffman Brunswick
Bars Mentor Findlay
Beam Troy Centerville
Floor Toledo Notre Dame Rocky River Magnificat

COMPLETE 3RD EVENT FOR ALL SCHOOLS

Round 11 Group B Group A Group C
Vault Berea-Midpark Dublin Coffman
Bars Brecksville-Broadview Heights Mentor
Beam Lewis Center Olentangy Troy
Floor Dublin Jerome Toledo Notre Dame

GROUP A FINISHES ALL EVENTS

Round 12 Group C Group B Group A*
Vault Rocky River Magnificat Berea-Midpark
Bars Brunswick Brecksville-Broadview Heights
Beam Findlay Lewis Center Olentangy
Floor Centerville Dublin Jerome
GROUP B FINISHES ALL EVENTS
Round 13 Group C Group A*
Vault Rocky River Magnificat Group B*
Bars Brunswick
Beam Findlay
Floor Centerville
GROUP C FINISHES ALL EVENTS
*Competition Completed

Team Rosters

Link to Individual Events Group and Squad Assignments
Link to Individual Event Rotations


[Home | Administrator's Corner | Eligibility | Sports | News | Contact Us ]

  Questions, Comments, Suggestions?   Contact: webmaster@ohsaa.org