ohsaablk.jpg (18212 bytes) Ohio High School Athletic Association
2002 Ice Hockey Championships
March 2, 2002
Bowling Green State University Ice Arena, Bowling Green

  Home

[Home | Administrator's Corner | Eligibility | Sports | News | Contact Us ]


2002 OHSAA STATE ICE HOCKEY TOURNAMENT RESULTS

StEd.jpg (107457 bytes)
Lakewood St. Edward High School
Coach Bob Whidden


ICE HOCKEY STATE TOURNAMENT
REVIEW: 25th Annual State Tournaments, Brooklyn Recreation Center, March 2 and 3, Bowling Green State University Ice Arena
                    Lakewood St. Edward (23-13-1) increased its lead in all-time state ice hockey championships to eight when it defeated Hunting Valley University School in the finals, 5-3. Following a wild first period that saw a 3-3 tie, junior forward Jason O’Bannon completed a hat trick 9:31 into the second period, senior defenseman Tom Levanduski scored with less than two minutes left in the third and junior goalie Kyle Rudman stopped all 18 University School shots on goal in the final two stanzas to lead the Eagles to the win. Sophomore forward Elliot Taxman had two of the Preppers’ three goals. It was the first appearance in the state finals for University School, which had defeated St. Edward in four of five regular season meetings this year. The Eagles’ other state titles came in 1985, 1986, 1990, 1992, 1994, 1995 and 1996.
                    In the semifinals, senior forward Mike Spaeth scored the game’s only goal 9:22 into the second period and Rudman stopped 20 shots on goal as St. Edward stopped Findlay, 1-0. Senior forward Paul Marshall, junior defenseman Curt Kassigkeit, senior forward Patrick Neundorfer and Taxman all scored goals and senior goalie Steve May stopped 16 shots to lead University to a 4-0 win over Bowling Green.

STATE SEMIFINALS:

Game 1
Lakewood St. Edward (22-13-1) 1, Findlay (18-10-1) 0
1 2  3  Final
St. Edward  0 1 0 1
Findlay 0 0 0 0
Scoring: SE-Mike Spaeth (assists Eric Sefchik, Jason O’Bannon), 9:22 2nd. Saves: SE-Kyle Rudman 20; F-Kyle Settlemire 34. 
.
Game 2
Hunting Valley University School (26-11-4) 4, Bowling Green (27-4-1) 0
1 2  3  Final
Bowling Green 0 0 0 0
University School 1 2 1 4
Scoring: US-Elliot Taxman (assist Patrick Neundorfer), 11:16 1st; US-Paul Marshall (assists Curt Kassinghelt, Nick Boehm), 2:47 2nd; US-Curt Kassigkeit (assist Paul Marshall), 5:24 2nd; US-Patrick Neundorfer (assists Brian Hill, Billy Gascoigne), 10:47 3rd. Saves: BG—Eric Curtiss 21; US—Steve May—16.

STATE FINALS:

Box Score
Lakewood St. Edward (23-13-1) 5, Hunting Valley University School (26-12-4) 3
1 2  3  Final
University School  3 0 0 3
St. Edward  3 1 1 5
Scoring: US-Brian Hall, 4:55 1st; SE-Nate Norris, 5:27 1st; US-Elliot Taxman (assists Parry Germorsek, Jonathan Kestner), 6:52, 1st; SE-Jason O’Bannon (assist Eric Sefchik), 8:39 1st; US-Elliot Taxman (assists Larry Germorsek, Patrick Neudorfer), 11:37 1st; SE-Jason O’Bannon (assists Tom Levanduski, Jim McClain), 13:47 1st; SE-Jason O’Bannon (assist Matt Musick), 9:31 2nd; SE-Tom Levanduski, 13:52 3rd. Saves: US—Steve May—27; SE-Kyle Rudman 22.

 

OHSAA State Tournament Bracket

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(19-9-1)

Findlay

 0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

State Semi-finals

 

 

 

 

 

Saturday, March 2 - 12:30 pm

 

 Lakewood St Edward

 5

 

 

at BGSU Ice Arena

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(21-13-1)

Lakewood St. Edward

 1

 

 

 

 

 

 

State Finals

 

 Lakewood St Edward

 

 

 

Sunday, March 3 - 2:00 pm

 

State Champion

(25-11-4)

Hunting Valley University School

 4

at BGSU Ice Arena

 

 

 

 

 

 

 

 

 

State Semi-finals

 

 

 

 

 

Saturday, March 2  - 4:00 pm

 

 Hunting Valley University School

 3

 

 

at BGSU Ice Arena

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(27-3-1)

Bowling Green

 0

 

 

 

 

State Qualifying Tournament Results
Sylvania Upper Cleveland Lower
     Round #4      Round #5
Findlay 3, Toledo St. John's Jesuit 2  (2OT) Hunting Valley University 4, Shaker Heights 0
     Round #3      Round #4
Findlay 3, Sylvania Northview 1 Hunting Valley University 10, Hudson 1
Toledo St. John's Jesuit 10, Perrysburg 2 Shaker Heights 3, Mentor Lake Catholic 2  (2OT)
     Round #2      Round #3
Sylvania Northview 13, Holland Springfield 0 Hunting Valley University 12, Chagrin Falls 0
Findlay 12, Millbury Lake 3 Hudson 3, Elyria Catholic 2
Perrysburg 3, Toledo Whitmer 2 Shaker Heights 4, Rocky River 0
Toledo St. John's Jesuit 2, Toledo St. Francis DeSales 2 Mentor Lake Catholic 10, Kent Roosevelt 0
    Round #1     Round #2
Holland Springfield 9, Toledo Bowsher 1 Hunting Valley University 4, Gates Mills Gilmour 2
Millbury Lake 6, Toledo Ottawa Hills 4 Chagrin Falls 3, Avon Lake 2
Toledo Whitmer 7, Oregon Clay 1 Elyria Catholic 2, Mentor 1
Perrysburg 4, Sylvania Southview 1 Hudson 3, Euclid 2
Toldeo St. Francis DeSales 6, Thomas Worthington 1 Shaker Heights 10, Olmsted Falls 0
Rocky River 7, Parma 2
Cleveland Upper Mentor Lake Catholic 3, Mayfield Village Mayfield 0
     Round #5 Kent Roosevelt 12, Brooklyn 4
Lakewood St. Edward 3, Cleveland St. Ignatius 1     Round #1
Euclid 5, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin 0
     Round #4 Rocky River 10, Cuyahoga Falls Christian 0
Lakewood St. Edward 5, Cleveland Heights 1 Kent Roosevelt 5, Canfield 1
Cleveland St. Ignatius 2, Parma Padua Franciscan 1  (2OT)
Sylvania Lower
     Round #3      Round #4
Lakewood St. Edward 11, Garfield Heights 1 Bowling Green 8, Centerville 0
Cleveland Heights 5, Garfield Heights Trinity 4
Parma Padua Franciscan 10, Cleveland Orange 0      Round #3
Cleveland St. Ignatius 2, Parma Normandy 1 Bowling Green 10, Toledo Central Cathoilc 0
Centerville 3, Cincinnati Archbishop Moeller 1
    Round #2
Lakewood St. Edward 8, Parma Heights Valley Forge 1     Round #2
Garfield Heights 3, Solon 1 Toledo Central Catholic 8, Maumee 1
Cleveland Heights 3, North Olmsted 2 Bowling Green 11, Worthington Kilbourne 1
Garfield Heights Trinity 12, Aurora 0 Centerville 4, Oxford Talawanda 0
Parma Padua Franciscan, North Canton Hoover (withdrew) Cincinnati Archbishop Moeller 3, Upper Arlington 0
Cleveland Orange 5, Lakewood 4
Cleveland St. Ignatius 10, Strongsville 0     Round #1
Parma Normandy 6, Cleveland Benedictine 2 Toledo Central Catholic 6, Toledo Start 0
    Round #1 Maumee 4, Whitehouse Anthony Wayne 2
Aurora 10, Chesterland West Geagua 5 Worthington Kilbourne 14, Toledo Waite 0
Cleveland Orange 8, Chagrin Falls Kenston 1 Centerville 6, Cincinnati Sycamore 3
Parma Normandy 5, Bay Village Bay 1 Oxford Talawanda 5, Troy 0
Cincinnati Archbishop Moeller 7, Colunbus St. Charles 1
Upper Arlington 1, Beavercreek 0

[Home | Administrator's Corner | Eligibility | Sports | News | Contact Us ]

Previous Page Questions, Comments, Suggestions?   Contact: webmaster@ohsaa.org Top of Page