Ohio High School Athletic Association
2009 Ice Hockey Championships
March 14-15, 2009
Nationwide Arena, Columbus

  Home


2009 OHSAA ICE HOCKEY TOURNAMENT RESULTS

Hunting Valley University School High School
Coach
Bill Beard

ICE HOCKEY STATE TOURNAMENT
Click to view State Tournament Bracket

 

STATE SEMIFINALS:
Game 1
(30-6-3) Hunting Valley University School 4
(28-6-5) Lakewood St. Edward 3 (2 OT)
1 2 3 1OT 2OT Final
St. Edward 0 2 1 0 0 3
University School 0 1 2 0 1 4
Scoring: LSE-Ross Kivett (assist Jimmy Shefchik), 7:23 2nd period; LSE-Kyle Kidd (assist Alex DeAngelo), 9:18 2nd period; US-Pat Shedlock (assist Britt Scroyer, Andy Gerow), 9:36 2nd period; US-Brian Stovsky (assist Pat Shedlock), 4:14 3rd period; US-Ian Robertson (assist Brian Stovsky, Pat Shedlock), 5:22 3rd period; LSE-Michael Mackie-Kwist (assist Jason Davis, TJ Colvin), 9:13 3rd period; US-Andy Gerow (assist Pat Shedlock) 1:07 2OT. Saves: LSE-Justin Wisniewski 27-23; US-Jamie Regan 32-29
Game 2
(23-9-4) Toledo St. John's Jesuit 7
(20-10-2) Centerville 0
1 2 3     Final
Centerville 0 0 0     0
St. John's Jesuit 1 2 4     7

Scoring: TSJ-Luke Stansfield (assist Andrew Garzony, Paul Geiger), 8:12 1st period; TSJ-George Wilkinson (assist Luke Stanfield, Matt Butler), 1:19 2nd period; TSJ-Nick Walla (assist Eric Brown, Jake Kennedy), 10:25 2nd period; TSJ-George Wilkinson (assist Ray Morris), 4:00 3rd period; TSJ-Erick Brown (assist Matt Wurst, Jake Kennedy), 8:09 3rd period; TSJ-George Wilkinson (assist Ray Morris), 10:50 3rd period. Saves: TSJ-Christian Davis 15-15; CEN-Nick Petrosino 36-30; Kerry Schwable 6-5

   
STATE CHAMPIONSHIP GAME:
(31-6-3) Hunting Valley University School 3
(23-10-4) Toledo St. John's Jesuit 0
1 2 3 Final
University School 0 1 2 3
St. John's Jesuit 0 0 0 0

Scoring: US-Charlie Clark (assist Matt DeGulis, Sam Turben), 13:30 2nd period; US-Ian Robertson (assist Pat Shedlock), 0:05 3rd period; US-Andy Neff (assist Matt Whipper), 2:49 3rd period; Saves: US-Jamie Regan 10-10 TSJ-Christian Davis 28-25

   

District Tournament Results

Kent District   Brooklyn District
     Round #5        Round #5
Hunting Valley University Sch. 3, Mentor Lake Catholic 2 Lakewood St. Edward 3, Cle. St. Ignatius 2
     Round #4        Round #4
Hunting Valley University School 6, Shaker Heights 0     Lakewood St. Edward 7, North Olmsted 5
Mentor Lake Catholic 3, Gates Mills Gilmour Acad. 2 Cle. St. Ignatius 2, Strongsville 0
     Round #3       Round #3
Hunting Valley University School 7, Chagrin Falls Kenston 7     Lakewood St. Edward 5, Amherst Steele 1
Shaker Heights 3, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit 1     North Olmsted 3, Parma Padua Franciscan 2
Gates Mills Gilmour Academy 5, North Canton Hoover 0     Cle. St. Ignatius 5, Rocky River 0
Mentor Lake Catholic 6, Solon 1 Strongsville 5, Elyria Catholic 3
    Round #2       Round #2
Chagrin Falls Kenston 9, Kent Roosevelt 2     Lakewood St. Edward 14, Grafton Midview 0
Hunting Valley University School 11, Canfield 0     Amherst Steele 3, Avon Lake 2
Cuyahoga Falls Walsh Jesuit 9, Euclid 1     North Olmsted 4, Garfield Hts. Trinity 0
Shaker Heights 7, Chagrin Falls 4     Parma Padua Franciscan 6, Parma Normandy 2
Gates Mills Gilmour Academy 3, Mayfield 0     Cle. St. Ignatius 14, Lakewood 0
North Canton Hoover 6, Hudson 5     Rocky River 7, Parma Hts. Holy Name 4
Mentor Lake Catholic 6, Aurora 3     Strongsville 6, Parma 3
Mentor 6, Solon 4 Elyria Catholic 3, Brecksville-Broadview Hts. 1
    Round #1     Round #1
Kent Roosevelt 3, Macedonia Nordonia 2 Avon Lake 5, Bay Village Bay 1
Canfield 4, Cleveland Heights 2 Parma Normandy 8, Brooklyn 2
Euclid 4, Chardon Notre Dame-Cathedral Latin 1 Parma Hts. Holy Name 10, Garfield Hts. 0
Chagrin Falls 16, Lyndhurst Brush 1 Parma 5, Cleveland Benedictine 4
Mayfield 5, Pepper Pike Orange 2 Elyria Catholic 1, Olmsted Falls 0
North Canton Hoover 7, Chesterland West Geauga 1
Aurora 10, Cuyahoga Valley Christian Academy 0 Sylvania District:
Solon 17, Twinsburg 0        Round #4
      Toledo St. John's Jesuit 4, Sylvania Northview 3
Columbus District      
     Round #5        Round #3
Centerville 5, Dublin Coffman 3     Tol. St. John's Jesuit 5, Tol. St. Francis deSales 3
      Sylvania Northview 6, Findlay 5
     Round #4      
Dublin Coffman 3, Oxford Talawanda 0       Round #2
Centerville 5, Cincinnati Archbishop Moeller 3     Toledo St. John's Jesuit 11, Tol. Whitmer 1
      Toledo St. Francis deSales 5, Perrysburg 2
     Round #3     Sylvania Northview 7, Oregon Clay 1
Oxford Talawanda 6, Beavercreek 1     Findlay 6, Bowling Green 2
Dublin Coffman 5, Lewis Center Olentangy 0      
Cincinnati Archbishop Moeller 4, Olentangy Liberty 3       Round #1
Centerville 5, Dublin Jerome 4     Toledo St. John's Jesuit 16, Toledo Start 0
      Toledo Whitmer 3, Fremont Ross 2
    Round #2     Toledo St. Francis deSales 4, Toledo Central Catholic 1
Beavercreek 3, Gahanna Lincoln 1     Perrysburg 1, Maumee 0
Oxford Talawanda 10, Thomas Worthington 2     Sylvania Northview 10, Toledo Ottawa Hills 0
Lewis Center Olentangy 3, Cincinnati Sycamore 1     Oregon Clay 6, Sylvania Southview 2
Dublin Coffman 4, Troy 0     Bowling Green 12, Holland Springfield 0
Olentangy Liberty 7, Worthington Kilbourne 1     Findlay 6, Whitehouse Anthony Wayne 3
Cincinnati Archbishop Moeller 4, Olentangy Orange 1      
Dublin Jerome 3, Cincinnati St. Xavier 2      
Centerville 3, Columbus St. Francis DeSales 2
    Round #1      
Worthington Thomas Worthington 6, Springboro 2
Troy 10, Kettering Archbishop Alter 2
Olentangy Orange 4, Dublin Scioto 3      
Cincinnati St. Xavier 3, Upper Arlington 2      
Cols. St. Francis DeSales 3, Columbus St. Charles 2      

[Home | Administrator's Corner | Eligibility | Sports | News | Contact Us ]

Previous Page Questions, Comments, Suggestions?   Contact: webmaster@ohsaa.org Top of Page