Home|SWDAB Home|Friend of Athletics Recipients

Friend of Athletics Recipients

Congratulations to the Dale E. Creamer 2020 Friend of Athletics Recipients

In 2013, the members of the Southwest District Athletics Board initiated an award entitled Friend of Athletics Award.  The objective of the award is to honor those individuals who have given much to their local school athletic programs.  Nominations are taken annually during the months of December.  School personnel can nominate, and the board chooses recipients.  Criteria is that the nominee must have given twenty-five (25) or more years of service.  Since 2013 seventy-eight (78) individuals have been honored.  This year we honor twelve individuals.  These individuals have demonstrated what volunteerism is all about.  They know that talk is cheap, but people can be measured by their works.  Congratulations to our recipients!

                                                                              

 Mr. Gaylen Blosser

Nominated by:  Ms. Abbey Moore
Athletic Administrator
Franklin Monroe High School

Gaylen was a statistician for the Greenville Football program for a number of years.  In 1987 he built a wrestling room for interested Darke County youth.  He is an avid sportswriter for the Early Bird newspaper in Darke County.  He posts fifty thousand photos of Darke County athletes online every year.

No Picture Available

 Mr. Jim Cloran

Nominated by:  Mr. Joe Kimling
Athletic Administrator
Madeira High School


Jim has organized and worked the chain gang for the past thirty years.  He also has announced for the Madeira Wrestling Invitational.  He has made many trips up and down the sidelines during his tenure.

No Picture Available

 Mr. Kenneth Cooper

Nominated by:  Mr. Michael Coleman
Athletic Administrator
Bishop Fenwick High School


Mr. Cooper, in 1981, bought the uniforms and necessary equipment to start the Boys' Soccer Team.  He has worked the chain gang, assisted with wrestling tournaments, worked the concession stand, and has taken tickets at basketball games.  He says that he will continue with his roles as long as his health allows.

 Ms. Patty Garlough
Nominated by:  Mr. Mike Coots
Athletic Administrator
Bethel High School


In 1984, Ms. Garlough surfaced as an interested soccer parent.  She acted as the manager passing out water and first aide items, and always had peppermint for the players.  This past season she finished her thirty-sixth year as the manager.  She still travels to away games.  She is truly a remarkable lady.

 

Mr. Mike Midlam
Nominated by:  Mr. Tim Cook
Athletic Administrator
Western Brown High School


Mr. Midlam has been the clock operator for boys' basketball games since 1995.  Likewise, he has operated the clock for the sectional basketball tournament held at Western Brown.  He estimates that he has witnessed one thousand basketball games.  If that is not enough, he has announced at trakc meets and football games.

 

No Picture Available

Mr. Charles McMillan
Nominated by:  Mr. Jim Marsh
Athletic Administrator
East Clinton High School


Mr. McMillan has taken film at football games since 1974.  He also drove the team bus for thirty-three years.  During his tenure he has watched many outstanding players.
No Picture Available

Mr. Michael Pope
Nominated by:  Mr. Rick Healey
Athletic Administrator
Williamsburg High School


Michael worked on the chain gang for seven years and then moved to the press box to operate the game clock.  In 2004, he agreed to do the clock in boy's basketball.  He continues this same service today.

Mr. Donny Van Hoose
Nominated by:  Mr. Jay Lewis
Athletic Administrator
Graham High School


Mr. Van Hoose has been the individual responsible for painting the soccer and football fields.  He has worked track meets and football games.  He helped build concession stands, a storage shed for track equipment, and donated for the installation of a sidewalk betwen athletic buildings.

Ms. Carol Schuh


Nominated by:  Mr. Scott Broerman
Athletic Administrator
Versailles High School


Carol organized, ordered product for, and worked the concession stand for many years.  She has been dependable and responsible throughout the years.  Both Mr. and Mrs. Schuh have worked with the balloon moms and dads.

Mr. Mike Schuh
Nominated by:  Mr. Scott Broerman
Athletic Administrator
Versailles High School


Mr. Schuh has organized and operated the concession stand at football games for many, many years.  He has also doubled up by taking tickets in the fall.

Mr. Jerry Vianelo

Nominated by:  Mr. Tom Nerl
Athletic Administrator
Mariemont High School


Mr. Vianelo has been the filmer for Mariemont football since 1981.  He can be found at Lacrosse matches, track meets, and basketball games.  He says that he started in 1981--and has never left.

Mr. Kevin Walriven


Nominated by Mr. Doug Foote
Athletic Administrator
New Richmond High School


Kevin has been the clock operator at boys' basketball games since 1997.  He has also operated the clock at wrestling tournaments as well as at the Southwest District track meets held at New Richmond High School.  Mr. Walriven played a significant role on the planning committee for the New Richmond High School outdoor athletic facilities.
   

 

Since the inception of this award in 2013, the following individuals have been honored as Friends of Athletics Recipients who have given twenty-five years or more of service to their high school:
 

2020 Recipients
Mr. Gaylen Blosser, Franklin Monroe High School; Mr. Jim Cloran, Madeira High School; Mr. Kenneth Cooper, Bishop Fenwick High School; Ms. Patty Garlough, Bethel High School; Mike Midlam, Western Brown High School; Charles McMillan, East Clinton High School; Mr. Michael Pope, Williamsburg High School; Ms. Carol Schuh, Versailles High School; Mr. Mike Schuh, Versailles High School; Mr. Donny VanHoose, Graham High School; Mr. Jerry Vianelo, Mariemont High School; Mr. Kevin Walriven, New Richmond High School.  

2019 Recipients
Mr. Bob Baechtold, Mr. Ed Bailey, Mr. Joe Cline, Piqua; Mr. Tom Devers, Northeastern High School; Mr. Bob Greenewalt, Mr. Don Hoog, Valley View High School; Mr. Frank Kozarec, Valley View High School; Ms. Sharon Peters, Jackson Center High School; Mr. Paul Sheckels, Mr. Jeff Tarvin, Western Brown High School.
 

2018 Recipients
Mr. Dave Askins, Brookville High School; Mr. Bill Baumann, Colerain High School; Ms. Betty Berkshire, Tecumseh HS; Mr. Jim Miller, Middletown Christian High School; Mr. Dave Krebs, Bishop Fenwick High School; Mr. Gene Morris, Arcanum High School; Mr. Bob Pugh, Bellbrook High School; Mr. Jim Pugh, Bellbrook High School; Ms. Betty Roller, Tecumseh High School; Ms. Jill Roller, Tecumseh High School; Mr. Joe Steele, Goshen High School; Mr. Jerry Valentine, Tecumseh High School.

2017 Recipients
Mr. Guy Bainum, Williamsburg High School; Mr. Robert "Bo" Bemmes, Reading High School; Mr. Rick Bemmes, Reading High School; Mr. Steve Berryhill, Bellbrook High School; Mr. Joe Huff, Ripley-Union Lewis High School; Mr. Jim Leathlety, Tecumseh High School; Mr. Tom Leeds, Monroe High School; Ms. Joan Martin, Reading High School; Mr. Mike Melvin, Urbana High School; Mr. Richard Morgan, Reading High School; Mr. Mark Richardson, Brookville High School; Mr. Wayne Russell, Mechanicsburg High School; Ms. Debbie Simpson, Mason High School; Mr. John Slusher, Reading High School; Mr. John Smith, Mechanicsburg High School; Mr. Chas Veddern, Reading High School; Mr. Tom Weaver, National Trail High School; Mr. Bill Westfall, Mechanicsburg High School; Mr. Jim  Westfall, Mechanicsburg High School; Judge Roger Wilson, Urbana High School.

2016 Recipients
Mr. Al Evans, Kenton Ridge High School; Mr. Rick Little, East Clinton High School; Mr. Marv Mason, Brookville High School; Mr. Jeff McCulla, Graham High School; Ms. Arlene Poppe, Mount Healthy High School; Mr. Ed Strelau, Madeira High School; Mrs. Bev Strelau, Madeira High School Mr. Fred Stemmler, Mason High School; Mr. Virgil Studebaker, Tecumseh High School; Mr. Randy Winkler, Carlisle High School.

2015 Recipients
Mr. John Borchers, Tippecanoe High School; Mr. Randy Conover, Northeastern High School; Mr. Roger Hoover, Brookville High School; Mr. Gary Rinehart, Wilmington High School; Mr. Ralph Singinger, Georgetown High School; Mr. Earl Smith, Eaton High School.

2014 Recipients
Mr. Dave Ashby, Dayton City Schools; Mr. John Birkhimer, Urbana High School; Mr. Bill Booker, Greenville High School; Mr. Larry Fuller, LaSalle High School; Mr. Harold Grice, Mason High School; Mr. Gerald Gunning, Turpin High School; Mr. Paul Harper, Northmont High School; Mr. Dave Hawkins, New Richmond High School; Mr. Frank Long, Fenwick High School; Mr. Lowell Petry, Brookville High School; Mr. Joe Scherrer, Madeira High School.

2013 Recipients
Mr. Hansel Bailey, Felicity Franklin High School; Dr. Mike Barrow, Northmont High School; Mr. Shaun Brewer, Xenia High School; Mr. Jack Flaherty, Mason High School; Mr. Jim Neu, Western Brown High School; Ms. Jane Koykendall, Madeira High School; Mr. Don Skelton, Centerville High School; Mr. Ben Wolfe, Covington High School.