Home|Sports & Tournaments|Track & Field|7th & 8th Grade Track State Meet Records

7th & 8th Grade Track State Meet Records

BOYS EVENTS

The inaugural OHSAA 7th & 8th grade Track & Field State Championships were held in 2017.
 
BOYS 100 METER DASH
Kaden Saunders
Westerville Heritage
10.99
2018
Jaeden Ricketts
Pataskala
11.05
2022
Ryne Shackelford
Keystone
11.24
2019
Troy Lane 
Pickerington Ridgeview
11.29
2019
Daunevyn Woodson
Gallia Academy
11.35
2018
BOYS 200 METER DASH
Justin Braun
Worthingway
22.79
2018
Jaeden Ricketts
Pataskala
22.91
2022
Daunevyn Woodson
Gallia Academy
23.03
2017
Tyrese Bandy
Austintown
23.10
2017
Daunevyn Woodson
Gallia Academy
23.18
2018
BOYS 400 METER DASH
Justin Braun
Worthingway
49.94
2018
Jakob Weatherspoon Avon MS 51.34 2022
Korbin Martino
Canal Winchester
51.62
2017
Donald Richendollar
Chesapeake
51.65
2017
Ryne Shackelford
Keystone
51.75
2019
Latrell Hughes Lexington JH 51.75 2022
BOYS 800 METER RUN
Alex Justus
Kings Mills Kings
2:00.43
2017
Tyler Sauder
Ashland
2:03.01
2021
Colton Thress
Lancaster General Sherman
2:03.05
2019
A.J. Eggleston
Gahanna South 
2:04.30
2019
Tyler Schwinn Loveland MS 2:04.49 2022
BOYS 1600 METER RUN
Landon Kimmel
Tripp City Tippecanoe
4:26.49
2022
Casey Kromer
Norwalk
4:29.95
2022
Marcus Adelman
New Philadelphhia Welty MS
4:31.42
2022
Luke Snyder
Rittman MS
4:35.07
2022
Alex Justus
Kings Mills Kings
4:35.20
2017
BOYS 110 METER HURDLES
James Monte
Lisbon Beaver Local
15.03
2018
Levi Davis
Olentangy Berkshire
15.03
2022
Miles King
Olentangy Berkshire
15.05
2022
Jordan Sanders
Dublin Sells MS
15.18
2022
Wyatt Augsburger
Oak Harbor MS
15.24
2022
BOYS 200 METER HURDLES
Miles King
Olentangy Berkshire
25.26
2022
James Monte
Lisbon Beaver Local
25.43
2018
Talan Malicote Middletown 25.56 2021
Camden Beatty
Worthingway
25.59
2018
Jack Newove Tiffin 25.65 2021
BOYS 4x100 METER RELAY
Pickerington Ridgeview Xavier McCoy, Juell Scott, Sherone White Jr., George Akotia 45.12 2021
Pataskala Watkins MS Rojan Poudel, Carter Armitage, Troy Blankenship, Jaeden Ricketts 45.29 2022
Massillon Braylyn Toles, Mylen Lenix, JaMeir Gamble, Jalen Slaughter 45.37 2021
Lima Shawnee MS Coloton Hopson, Chase DePalma, Reece Davidson, Dalton Hopson 45.43 2022
Pickerington Lakeview Michael Taylor, Malachi Taylor, Tank Washington, Xavier Thomas 45.45 2021
BOYS 4x200 METER RELAY
Austintown
Dan Evens, Cameron Smith, Gianni Maley, Jamell James
1:35.77
2019
Kings
Brady Wic, Elijah Jones, Jay Holubetz, William Kocher
1:36.12
2019
Pickerington Ridgeview
Xavier McCoy, Juell Scott, Sherone White Jr., Silas Tippie
1:36.13
2021
Pickerington Lakeview
RJ Washington, Malachi Taylor, Tank Washington, Zion Robinson
1:36.13
2021
Cincinnati Winton Woods
Ja'Viohn Palmer, Davier Beamon, Damone Smith, Aaron Wallace
1:36.49
2018
BOYS 4x400 METER RELAY
Worthingway
Camden Beatty, Xavier Jennings, Shohaan Singh, Justin Braun
3:34.09
2018
Lancaster General Sherman
Brendon Simcox, Adam Criser, Ethan Rooney, Colton Thress
3:40.63
2019
Trotwood-Madison MS
Sean Heisle, Tyler Barnes, Dishawn Perterson, Daylan Dennis
3:41.00
2022
Pickerington Ridgeview
Jayden Nelson, Isaac Dukes, Kyseam Robinson, Arreyon Washington
3:41.07
2022
Gahanna East
Andrew Burnworth, Kayleb James, Grant Winger, Owen Towler
3:41.13
2021
BOYS HIGH JUMP
Calvin Willow
Arlington JH
6-03.00
2022
Tyler Schwinn
Loveland MS
6-00.00
2022
Trevor Dixon
Mogadore Field MS
5-11.00
2022
Michael Yeager
Avon
5-11.00
2019
Adam Emerick
Austintown
5-11.00
2018
Nathan Leskovac
Austintown
5-11.00
2017
BOYS POLE VAULT
Isaiah Marstiller
Buckeye Valley
13-00.00
2018
Javin Richards
Perry
12-09.00
2018
Ethan Ireland Centerville MS 12-08.00 2022
Stefan Kolan Liberty-Benton 12-06.00 2021
Braden Carr
Loudonville JH
12-04.00
2022
BOYS LONG JUMP
Key'Shawn Garrett
Wayne MS
21-01.50
2022
Matt Reardon
Canton Crenshaw
20-09.00
2017
Grant Coulson
Big Walnut 
20-06.00
2019
David McKeivier
Beloit West Branch
20-06.00
2017
Bradly Sloan
Salineville Southern
20-05.25
2017
BOYS SHOT PUT
Ryan Henry
Berlin Center Western Reserve
56-11.50
2018
Dawson Hildebrand
Newton Local
50-06.75
2017
Jamell James 
Austintown
49-05.75
2019
Javion Lewis
Wayne MS
49-04.75
2022
Jeremie Brannan Bethel 48-05.50 2021
BOYS DISCUS THROW
Colt Sechrest
Bellaire
166-08
2018
Cashton Adkins
Wheelersburg MS
165-03
2022
Lawson Maag
Columbus Grove
164.00
2019
Aidden Armbrister Northwest MS 163-07 2022
Nalin Robinson
Zane Trace 
161.10
2019
BOYS 100 METER DASH SEATED
Conner Hunt
Gar. Garfield
19.25
2022
Conner Hunt
Gar. Garfield
21.19
2021
Ryan Zolnier
Howland
22.69
2021
Gabe Davis
Berea-Midpark MS
23.83
2022
Cody Croy
Ridgewood
25.33
2021
BOYS 400 METER DASH SEATED
Conner Hunt
Gar. Garfield
1:13.51
2022
Ryan Zolnier
Howland
1:28.27
2021
Conner Hunt
Gar. Garfield
1:33.78
2021
Gabe Davis
Berea-Midpark MS
1:41.97
2022
Cody Croy
West Lafayet
1:51.64
2022
BOYS SHOT PUT SEATED
Ryan Zolnier
Howland
19-00.00
2021
Cody Croy
West Lafayet
17-05.00
2022
Cody Croy
Ridgewood
16-11.75
2021
Conner Hunt
Gar. Garfield
12-09.50
2022
Michael Maumi
Woodridge
12-03.50
2021

GIRLS EVENTS

The inaugural OHSAA 7th & 8th grade Track & Field State Championships were held in 2017.
GIRLS 100 METER DASH
Ramiya Roy
Pickerington Ridgeview
12.13
2018
Trinity Bibbs Huber Heights Weisenborn 12.35 2021
Olivia Pace 
Westerville Genoa
12.39
2019
YaYa Stafford
Gahanna West
12.46
2018
Kennedy Griffin
Strongsville 
12.51
2019
GIRLS 200 METER DASH
Ramiya Roy
Pickerington Ridgeview
24.86
2018
Olivia Pace 
Westerville Genoa
25.55
2019
Trinity Bibbs Huber Heights Weisenborn 25.79 2021
YaYa Stafford
Gahanna West
25.88
2018
Alexis Cain
Euclid Central
25.91
2018
GIRLS 400 METER DASH
Paige Neely
Stow
57.11
2017
Sariah Turner
Centerville MS
58.59
2022
Isabelle Best
Peninsula Woodridge
58.93
2018
Caroline Murnan
Loveland MS
59.05
2022
Leah Harnish
Troy
59.06
2019
GIRLS 800 METER RUN
Jayla Atkinson M. Falls Kim 2:15.94 2019
Efa Paschka
Mason MS
2:18.67
2022
Juliann Williams
Beavercreek
2:18.88
2017
Gianna Ritchie
Lake Center Chr.
2:19.24
2022
Amelia Leonard Dublin Grizzell 2:19.50 2021
GIRLS 1600 METER RUN
Celia Schulte
Hilliard Weaver
5:00.77
2021
Evelyn Prodoehl
Lakota Plains
5:00.89
2021
Efa Paschka
Mason MS
5:00.96
2022
Amelia Leonard
Dublin Grizzell
5:02.78
2021
Maci Tew
Columbus Larson
5:05.50
2021
GIRLS 100 METER HURDLES
Ny'omi Hill
Loveland MS
14.66
2022
Ric'Keya White
Wayne MS
14.73
2022
Karah Henderson
Bedford Heights Heskett
15.09
2018
Natalie Waple
Loveland MS
15.13
2022
Ania Churn 
Willoughby
15.18
2019
GIRLS 200 METER HURDLES
Mikaylah Chandler
West Chester
28.78
2022
Marrissa Saunders
Westerville Heritage
28.81
2019
Ric'Keya White
Wayne MS
28.93
2022
Ric'Keya White Huber Heights Weisenborn 28.94 2021
Brinsley Hiscox
United MS
29.14
2022
GIRLS 4x100 METER RELAY
Loveland MS
Caroline Murnan, Leah Muri, Natalie Waple, Ny'omi Hill
50.18
2022
Pickerington Ridgeview
Lachele Nichloas, Gabby Plair, Riley Mitchell, Kylee Hicks
50.35
2022
Westerville Heritage
Gia Golden, Kyleigh Roudabush, Marrissa Saunders, Lauryn Swanson
50.82
2019
Gahanna South
Cairra Carter, Lauren Stringer, Zoe White, Bella Ward
51.05
2017
Pickerington Ridgeview
Chloe Jackson, Deborah Smith, Chloe Santos, Ramiya Roy
51.12
2018
GIRLS 4x200 METER RELAY
H. Hts. Weisenborn Kendall Turner, Trinity Bibbs, Makayla Flemming, RicKeya White 1:46.33 2021
Loveland MS
Caroline Murnan, Leah Muri, Natalie Waple, Ny'omi Hill
1:47.59
2022
Pickerington Lakeview JH
Kamryn Ross, Ava DiNovo, Paris Williamson, Mya Clark
1:47.96
2022
Gahanna South
Cairra Carter, Bella Ward, Zoe White, Joi Bradley
1:48.28
2017
Gahanna West
Dana Mix, Goldie Attah-Gyamfi, Nikaya Manning, YaYa Stafford
1:48.36
2019
GIRLS 4x400 METER RELAY
Van. Morton Maddie Budding, Gianna Kincaid, Carmella Decker, Olivia Grolnic 4:11.73 2021
Dublin Grizzell
Reagan Ernst, Meryl LaRue, Cook Audrey, Maya Fuller
4:12.34
2018
Gahanna South
Maya Rubin, Haile Alston, Ava Tominack, Nia Alexander
4:12.49
2019
Pickerington Ridgeview
Kylee Hicks, Gabrielle Mattox, Riley Mitchell, Blossom Wallace
4:13.21
2022
Beavercreek Coy Malaiya Lisch, Ella Williams, Rachel Gervais, Kayleigh Keyes 4:13.74 2021
GIRLS HIGH JUMP
Karis Willow
Arlington
5-06.00
2018
Karis Willow
Arlington
5-05.00
2019
Gracie Flynn
Cincinnati Chca.
5-03.00
2019
Jenna Young 
Brooklyn 
5-03.00
2019
Jenna Rybicki
Whitehouse Anthony Wayne
5-02.00
2018
Abra Manofsky Massillon Jackson 5-02.00 2021
Sydney Starcher
Vincent Warren MS
5-02.00
2022
GIRLS POLE VAULT
Alexis Rickenbacher
Findlay Liberty-Benton
11-00.00
2017
Ashlyn Rickert
Centerville MS
10-04.00
2022
Annamarie Montle
The Plains Athens MS
10-04.00
2022
Tru Buddenburg
Greenon
10-03.00
2019
Abbie Waddell
Caledonia River Valley
10-03.00
2017
GIRLS LONG JUMP
Kennedy Griffin
Strongsville 
18-01.25
2019
Kylie Adams Bellefontaine 17-04.25 2021
Sam Pennington
Logan
17-03.75
2022
Lena James Lakota Hopewell 17-01.50 2021
Adelle Francis
Perrysburg
17-01.00
2019
GIRLS SHOT PUT
McKenzie Neal CVCA 43-11.00 2021
Margaret Jones 
Laurel
41.11.25
2019
Syndie Smith
Bexley
41.11.00
2019
Morgan Hallett
Norton 
41.11.00
2019
Lia Rivers
Toledo Washington
41-10.50
2018
GIRLS DISCUS THROW
Camille Lewis
Cin. Deer Park JH
117-08
2022
Morgan Hallett Norton 
114-05
2019
Isabelle Perry Perry Edison 113-06 2021
Kennedy Boze
Perrysburg JH
113-05
2022
Kyla Jamison
Salem
109-08
2017
GIRLS 100 METER DASH SEATED
Ahsha DiPietro
Massillon MS
23.21
2022
Makayla Maxwell
Wooster Edgewood MS
26.71
2022
Juniper Jun McKnight
Lakota West Junior
27.32
2022
Ahsha DiPietro
North Canton
28.30
2021
Megan Haring
Lexington
30.37
2021
GIRLS 400 METER DASH SEATED
Ahsha DiPietro
Massillon MS
1:30.48
2022
Ahsha DiPietro
North Canton
1:57.83
2021
Julia Kuba
Elgin
2:01.82
2021
Makayla Maxwell
Wooster Edgewood MS
2:02.48
2022
Julia Kuba
Marion Elgin
2:03.16
2022
GIRLS SHOT PUT SEATED
Abigial LaPole
Massillon Jackson
18-02.25
2022
Abigial LaPole
Massillon Jackson
15-09.25
2021
Juniper Jun McKnight Lakota West Junior 15-05.75 2022
Julia Kuba
Elgin
10-07.75
2021
Katy Loughney
Mogadore
9-08.00
2022