Home|News & Media|Articles

Articles

OHSAA Tournament Broadcasts, Spectrum Games and Weekly Radio Show

November 6, 2019
 
News Release – Ohio High School Athletic Association
Executive Director Jerry Snodgrass
 
 
For Immediate Release – Nov. 6, 2019
Contact – Tim Stried, Director of Communications, tstried@ohsaa.org
 
OHSAA Tournament Broadcasts, Spectrum Games and Weekly Radio Show
Soccer and volleyball state tournaments and football regional quarterfinals are this week
 
COLUMBUS, Ohio – This week on the OHSAA website, a live pay-per-view stream of the volleyball state tournament and the soccer state championship games will be available, along with 12 regional quarterfinal football games produced by Spectrum.
 
In addition, the OHSAA Radio Network’s weekly “OHSAA Football Playoff Preview Show” is now available for download and use by stations as part of their football playoff coverage.
 
Please see details below for volleyball, soccer and football broadcast and streaming coverage.
 
Football
Spectrum News 1 will televise three regional quarterfinal games live on Friday night, including Solon at Canton McKinley, Pickerington North at Lewis Center Olentangy Orange and West Chester Lakota West at Cincinnati Elder.
 
In addition, nine games will be available at www.OHSAA.tv for online viewing, which is free for Spectrum subscribers ($9.99 for non-Spectrum subscribers). Those games include Massillon Jackson at Euclid, Marysville at Springfield, Westerville Central at Powell Olentangy Liberty, Reynoldsburg at Pickerington Central, Cincinnati Princeton at Cincinnati Colerain, Hudson at Massillon Perry, Columbus St. Francis DeSales at Cincinnati Turpin, Chagrin Falls Kenston at New Philadelphia and Zanesville at Granville.
 
 
The OHSAA Radio Network’s weekly “OHSAA Football Playoff Preview Show” is now posted at: https://www.ohsaa.org/news/radio
 
 
OHSAA Football Playoff Preview Show #1 is 40:34 and is posted at:
 
 
 
2019 OHSAA Volleyball State Tournament
All matches at the Nutter Center, Wright State University, Dayton
Live pay-per-view streaming of all state tournament matches: https://ohsaa.boxcast.com/#/channels/adnv29epy7qy1rsaomwo
Talent: Dean Linke, Justin Kinner, Michelle Mimna and Jackie Cline
 
Division III
No. 4 Independence (23-4) vs. No. 3 Wheelersburg (27-0), Thurs., Noon
No. 17 Cincinnati Hills Christian Academy (21-6) vs. No. 2 Findlay Liberty-Benton (26-2), Thurs., 2 p.m.
Division III State Championship: Sat., 11 a.m.
 
Division II
No. 12 Sparta Highland (24-4) vs. No. 5 Parma Heights Holy Name (25-2), Thurs., 4 p.m.
No. 1 Middletown Bishop Fenwick (26-1) vs. Gates Mills Gilmour Academy (21-6), Thurs., 6 p.m.
Division II State Championship: Sat., 1 p.m.
 
Division I
Solon (18-9) vs. No. 6 Columbus St. Francis DeSales (24-2), Fri., Noon
No. 2 Cincinnati Mount Notre Dame (25-2) vs. No. 1 Parma Padua Franciscan (27-0), Fri., 2 p.m.
Division I State Championship: Sat., 5 p.m.
 
Division IV
No. 2 New Bremen (26-1) vs. No. 4 Monroeville (26-1), Fri., 4 p.m.
Newark Catholic (19-6) vs. No. 5 Fort Loramie (26-2), Fri., 6 p.m.
Division IV State Championship: Sat., 3 p.m.
 
 
2019 OHSAA Girls Soccer State Championships
Championship Games Saturday at MAPFRE Stadium, Columbus
Live pay-per-view stream: www.OHSAA.tv
Talent: Andy Krahling and John Bluem
 
Division II State Championship
No. 2 Mansfield Madison Comprehensive (18-1-4) vs. No. 1 Kettering Archbishop Alter (20-1-1) at 1 p.m.
 
Division III State Championship
No. 11 Findlay Liberty-Benton (20-1-1) vs. Cincinnati Country Day (19-0-2) at 4 p.m.
 
Division I State Championship
No. 9 Whitehouse Anthony Wayne (22-0-0) vs. No. 4 West Chester Lakota West (21-0-2) at 7 p.m.
 
 
2019 OHSAA Boys Soccer State Tournament Pairings
Championship Games Sunday at MAPFRE Stadium, Columbus
Live pay-per-view stream: www.OHSAA.tv
Talent: Dwight Burgess and John Bluem
 
Division II
No. 9 Warren Howland (20-0-1) vs. No. 5 Lexington (21-1-0) at Barberton High School, Wed., 7 p.m.
No. 14 Gahanna Columbus Academy (13-3-5) vs No. 2 Tipp City Tippecanoe (21-0-1) at London High School, Wed., 7 p.m.
Division II State Championship: Sun., at MAPFRE Stadium, 1 p.m.
 
Division III
No. 3 Canfield South Range (19-2-0) vs. Bluffton (17-2-2) at Chippewa High School, Wed., 7 p.m.
No. 5 Columbus Wellington School (16-2-3) vs. No. 7 Botkins (19-0-2) at Springfield High School, Wed., 7 p.m.
Division III State Championship: Sun., MAPFRE Stadium, 4 p.m.
 
Division I
No. 1 Medina (20-0-1) vs. No. 2 Cleveland St. Ignatius (19-0-2) at Brunswick High School, Wed., 7 p.m.
No. 4 Powell Olentangy Liberty (18-2-1) vs. Liberty Township Lakota East (16-3-3) at Xenia Football Field, Wed., 7 p.m.
Division I State Championship: Sun., at MAPFRE Stadium, 7 p.m.
 
 
 
Tim Stried
Director of Communications
Ohio High School Athletic Association
Office: 614-267-2502, ext. 124
Fax: 614-267-1677
4080 Roselea Place
Columbus, OH 43214

 

Theme picker