Home|Central Sports & Tournaments|Golf - Boys

Golf - Boys

OHSAA Fall Online Ticket Sales

2020 DIVISION I TOURNAMENT INFORMATION

Division I Sectional Tournaments: October 6 and 7, 2020
REVISED
9/11/2020 - removed West
9/11/2020 - removed Northland
9/11/2020 - removed Franklin Heights
9/14/2020 - removed Independence
9/14/2020 - removed Walnut Ridge
9/14/2020 - removed Mifflin
Due to Covid-19 all tournament dates, sites and managers are subject to change.
 
October 6, 9:00 a.m. - Darby Creek Golf Course, 19300 Orchard Rd., Marysville 43040. P: 800-343-2729.  Ken Collett, Manager, B: 800-343-2729; Email: darbycreekgolf@earthlink.netClick to view tournament results
Sectional Tee Times Darby Creek Golf Course
Starting on Number 1 tee
9:00 - 9:40 a.m.
Teams: St. Charles #1, Grove City #6, Olentangy Berlin #8, Upper Arlington #9
9:50 - 10:30 a.m.
Teams: Delaware Hayes #11, Mount Vernon #19, Bishop Watterson #21, Thomas Worthington #23
 
 
Starting on Number 10 tee
9:00 - 9:40 a.m.
Teams: Olentangy #31, Buckeye Valley #33, Central Crossing #37
9:30 a.m. Individual: Drew Curtis - Westland
9:40 a.m. Individual: Sam Stutz - Westland
9:50 - 10:30 a.m.
Teams: St. Francis DeSales #25, Hilliard Darby #30, Dublin Scioto #28

October 7, 9:00 a.m. - Denison Golf Club at Granville, 555 Newark-Granville Road, Granville OH, 43023. P: 740-397-7664. Doug Geckeler, Manager, P: 614-595-6434, Email: d88geck@gmail.com.  Click to view tournament results
Sectional Tee Times Denison Golf Club at Granville
Starting on Number 1 tee
9:00 - 9:40 a.m.
Teams: Dublin Jerome #2, Olentangy Orange #4, Westerville Central #5, Bexley #13
9:50 - 10:30 a.m.
Teams: Watkins Memorial #20, Marion Harding #39, Licking Heights #42
10:10 a.m.
Individual: Eric Verway - Whetstone
10:20 a.m.
Individual: Eli Krabill - Whetstone
10:30 a.m.
Individual: Joel Ford - Centennial
 
 
Starting on Number 10 tee
9:00 - 9:32 a.m.
Teams: New Albany #14, Hilliard Davidson #17, Granville #29
9:40 - 10:20 a.m.
Teams: Big Walnut #22, Newark #40, London #41

October 6, 9:00 a.m. - Turnberry Golf Course, 1145 Clubhouse Road, Pickerington, 43147. Scott Jones, Manager.  B: 614-645-2582; Email: sajones@columbus.gov.   Click to view tournament results
Sectional Tee Times Turnberry Golf Course
Starting on Number 1 tee
9:00 - 9:40 a.m.
Teams: Olentangy Liberty #3, Pickerington North #10, Dublin Coffman #12, Worthington Kilbourne #15
9:50 - 10:30 a.m.
Teams: Jonathan Alder #18, Hilliard Bradley #24, Reynoldsburg #27, Lancaster #35
 
 
Starting on Number 10 tee
9:00 - 9:40 a.m.
Teams: Pickerington Central #7, Gahanna Lincoln #15, Teays Valley #34, Westerville South #38
9:50 - 10:30 a.m.
Teams: Marysville #26, Westerville North #32, Canal Winchester #36
10:20 a.m.
Individuals: Cooper Price - Groveport Madison
10:30 a.m.
Individuals: Patrick Bean - Groveport Madison

District Tournament Qualifiers: Four teams and the top four low scoring individuals not on a qualifying team from each sectional tournament will advance to the District Tournament at Apple Valley Golf Course.
 
Division I District Tournament: Tuesday, October 13, 2020
Apple Valley Golf Course, 433 Clubhouse Dr., Howard  OH, 43028. P: 740-397-7664. Mark Mickley, Manager, P: 866-277-5342 or 740-397-7664; Email: mark@applevalleygolfcourse.com.  District competition will consist of twelve teams and twelve individuals from the Central District.
   Click to view tournament results
District Tee Times: Apple Valley Golf Course
DC = Darby Creek DE = Denison TB = Turnberry    
Team player positions will go off the tee in 5-4-3-2-1 order.
Starting on Number 1 tee
9:00-9:32 a.m.
Teams: DE2, TB2, DC2
9:40-10:12 a.m.
Teams: DE1, TB1, DC1
10:20 a.m.
Individuals: DE2, TB2, DC2
10:28 a.m.
Individuals: DE1, TB1, DC1
Starting on Number 10 tee
9:00-9:32 a.m.
Teams: DE4, TB4, DC4
9:40-10:12 a.m.
Teams: DE3, TB3, DC3
10:20 a.m.
Individuals: DE4, TB4, DC4
10:28 a.m.
Individuals: DE3, TB3, DC3
State Tournament Qualifiers: Two teams and the top two low scoring individuals not on a qualifying team will advance to the State Tournament at The Ohio State University Scarlet Golf Course, October 23 and 24, 2020.

2020 DIVISION II TOURNAMENT INFORMATION

Division II Sectional Tournament – Thursday, October 1, 2020
Due to Covid-19 all tournament dates, sites and managers are subject to change.
October 1 - Turnberry Golf Course, 1145 Clubhouse Lane, Pickerington 43147. P: 614-645-2582. Scott Jones, Manager. Email: sajones@columbus.govClick to view tournament results.
Sectional Tee Times Denison Turnberry Golf Course
Starting on Number 1 tee
9:00-9:40 a.m.
Teams: Liberty Union #12, Licking Valley #10, Highland #8, Bloom-Carroll #4
9:50-10:30 a.m.
Teams: Columbus Academy #1, Pleasant #2, Bishop Hartley #7, Amanda-Clearcreek #15
 
 
Starting on Number 10 tee
9:00 - 9:32 a.m.
Teams: Madison-Plains #9, Utica #11, Lakewood #13, Bishop Ready #14
9:40 - 10:20 a.m.
Teams: Johnstown-Monroe #3, Heath #6, River Valley #5
9:50 a.m. Individual: Ross Teeter - Northridge
10:00 a.m. Individual: Zakk Cline - Northridge
10:10 a.m. Individual: Jeffery McLish - West Jefferson
10:20 a.m. Individual: Seth Englert - West Jefferson
10:30 a.m. Individuals: Tayden Peck - North Union, Ethan Payne - Northridge, Gabe Rhoades - West Jefferson
 
District Tournament Qualifiers: Six teams and the top six low scoring individuals not on a qualifying team will advance to the District Tournament at Denison Golf Club at Granville.
 
Division II District Tournament – Thursday, October 8, 2020
Denison Golf Club at Granville, 555 Newark-Granville Road, Granville OH, 43023. P: 740-397-7664. Doug Geckeler, Manager, P: 614-595-6434, Email: d88geck@gmail.com.  District competition will consist of six teams and six individuals from the Central District.  Click to view tournament results
District Tee Times: Denison Golf Club at Granville
Team player positions will go off the tee in 5-4-3-2-1 order.
Starting on Number 1 tee
9:00 - 9:32 a.m.
Teams: 6th, 5th, 4th
9:40-10:12 a.m. 
Teams: 3rd, 2nd, 1st
10:20 a.m.
Individuals: 6th, 5th, 4th
10:28 a.m.
Individuals: 3rd, 2nd, 1st
State Tournament Qualifiers: One team and the top low scoring individual not on a qualifying team will advance to the State Tournament at The Ohio State University Scarlet Golf Course, Sunbury on October 16 and 17, 2020.

2020 DIVISION III TOURNAMENT INFORMATION

Division III Sectional Tournament - Tuesday, September 29, 2020
REVISED
9/2/2020 - removed Danville

9/2/2020 - removed Delaware Christian
Click to view the Motorized Cart Policy for spectators
Due to Covid-19 all tournament dates, sites and managers are subject to change.
September 29 - Darby Creek Golf Course, 19300 Orchard Road, Marysville 43040. P: 800-343-2729. Ken Collette, Manager. Email: darbycreekgolf@earthlink.net.   Click to view tournament results.
Starting on the Number 1 Tee
9:00-9:40 a.m.
Teams: Newark Catholic #1, Worthington Christian #3, Northmor #10, Cardington-Lincoln #15
9:50-10:30 a.m.
Teams: Fairbanks #2, Centerburg #4, Wellington School #5, Fredericktown #6
 
 
Starting on the Number 10 Tee
9:00-9:40 a.m.
Teams: Grandview Heights #7, Shekinah Christian #8, Elgin #9, Tree of Life Christian #14
9:50-10:30 a.m
Teams: East Knox #11, Millersport #12, Grove City Christian #13
9:50 a.m.
Individual: Steven Street-Mount Gilead
10:00 a.m.
Individual: AJ Comer-Ridgedale
10:10 a.m.
Individual: Braxton Fosnaugh-Ridgedale
10:20 a.m.
Individual: Graham Sherbourne-Mount Gilead
10:30 a.m.
Individual: Patrick Kenney-Fisher Catholic
10:40 a.m.
Individuals: Ruston Benson-Mount Gilead, Adam Saffell-Fisher Catholic, Preston Long-Ridgedale
District Tournament Qualifiers: Six teams and the top six low scoring individuals not on a qualifying team will advance to the District Tournament at Denison Golf Club at Granville.
Division III District Tournament: Thursday, October 8, 2020
Denison Golf Course at Granville, 555 Newark Granville Road, Granville 43023. P: 614-595-6434.  Doug Geckeler, Manager, B: 614-595-6434; Email: d88geck@gmail.com.  Click to view tournament results.
District Tee Times: Denison Golf Club at Granville
Team player positions will go off the tee in 5-4-3-2-1 order.
Starting on Number 1 tee
9:00 - 9:40 a.m.
Teams
9:50 - 10:30  a.m.
Teams
10:20 a.m.
Individuals
10:28 a.m.
Individuals
State Tournament Qualifiers: One team and the top low scoring individual not on a qualifying team will advance to the State Tournament at North Star Golf Course on October 16 and 17, 2020.

Past Central District Tournament Results

2019 Tournament Results
Division I
District Tournament
Division I
Darby Creek Sectional
Division I
Denison Sectional
Division I
Turnberry Sectional
Division II
District Tournament
Division III
District Tournament
2018 Tournament Results
Division I
District Tournament
Division I
Darby Creek Sectional
Division I
Denison Sectional
Division I
Turnberry Sectional
Division II
District Tournament
Division II
Oakhaven Sectional
Division II
Players Club Sectional
Division III
District Tournament
Division III
Darby Creek Sectional
Division III
Turnberry Sectional
2017 Tournament Results
Division I
District Tournament
Division I
Clover Valley Sectiona
l
Division I
Darby Creek Sectional
Division I
Turnberry Sectional
Division II
District Tournament
Division II
Oakhaven Sectional
Division II
Players Club Sectional
Division III
District Tournament
Division III
Darby Creek Sectional
Division III
Turnberry Sectional
2016 Tournament Results
Division I
District Tournament
Division I
Clover Valley Sectional
Division I
Darby Creek Sectional
Division I
Turnberry Sectional
Division II
District Tournament
Division II
Oakhaven Sectional
Division II
Players Club Sectional
Division III
District Tournament
Division III
Mill Creek Sectional
Division III
Pine Hill Sectional
2015 Tournament Results
Division I
District Tournament
Division I
Clover Valley Sectional
Division I
Darby Creek Sectional
Division I
Turnberry Sectional
Division II
District Tournament
Division II
Oakhaven Sectional
Division II
Players Club Sectional
Division III
District Tournament
Division III
Darby Creek Sectional
Division III
Pine Hill Sectional
2014 Tournament Results
Division I
District Tournament
Division I
Clover Valley Sectional
Division I
Darby Creek Sectional
Division I
Turnberry Sectional
Division II
District Tournament
Division II
Oakhaven Sectional
Division II
Players Club Sectional
Division III
District Tournament
Division III
Darby Creek Sectional
Division III
Pine Hill Sectional
2013 Tournament Results
Division I
District Tournament
Division I
Darby Creek Sectional
Division I
Granville Sectional
Division I
Turnberry Sectional
Division II
Granville Sectional
Division II
Players Club Sectional
Division III
Darby Creek Sectional
Division III
Pine Hill Sectional
Note: The 2013 Division II and III District Tournaments were hosted by the East District Athletic Board with no tournament results archived.
2012 Tournament Results
Division I
District Tournament
Division I
Darby Creek Sectional
Division I
Granville Sectional
Division I
Players Club Sectional
Division II
District Tournament
Division II
Granville Sectional
Division II
Players Club Sectional
Division III
District Tournament
Division III
Darby Creek Sectional
Division III
Pine Hill Sectional
2011 Tournament Results
Division I
District Tournament
Division I
Darby Creek Sectional
Division I
Granville Sectional
Division I
Players Club Sectional
Division II
Granville Sectional
Division II
Players Club Sectional
Division III
Darby Creek Sectional
Division III
Pine Hill Sectional
Note: The 2011 Division II and III District Tournaments were hosted by the Southeast District Athletic Board with no tournament results archived.
2010 Tournament Results
Division I
District Tournament
Division I
Darby Creek Sectional
Division I
Granville Sectional
Division I
Players Club Sectional
Division II
District Tournament
Division II
Granville Sectional
Division II
Players Club Sectional
 
Division III
Darby Creek Sectional
Division III
Pine Hill Sectional
   
Note: The 2010 Division III District Tournament was hosted by the East District Athletic Board with no tournament results archived.
2009 Tournament Results
Division I
District Tournament
Division I
Darby Creek Sectional
Division I
Granville Sectional
Division I
Players Club Sectional
Division II
Granville Sectional
Division II
Players Club Sectional
   
Division III
District Tournament
Division III
Darby Creek Sectional
Division III
Pine Hill Sectional
 
Note: The 2009 Division II District Tournament was hosted by the East District Athletic Board with no tournament results archived.
2008 Tournament Results
Division I
District Tournament
Division I
Darby Creek Sectional
Division I
Granville Sectional
Division I
Players Club Sectional
Division II
District Tournament
Division II
Granville Sectional
Division II
Players Club Sectional
 
Division III
Darby Creek Sectional
Division III
Pine Hill Sectional
   
Note: The 2008 Division III District Tournament was hosted by the East and Southeast District Athletic Boards with no tournament results archived.
2007 Tournament Results
Division I
D
istrict Tournament
Division I
Darby Creek Sectional
Division I
Granville Sectional
Division I
Players Club Sectional
Division II
Granville Sectional
Division II
Players Club Sectional
   
Division III
District Tournament
Division III
Darby Creek Sectional
Division III
Pine Hill Sectional
 
Note: The 2007 Division II District Tournament was hosted by the East and Southeast District Athletic Boards with no tournament results archived.

2019 TOURNAMENT SURVEY

2020 TOURNAMENT SEEDING INFORMATION

COACHES SEEDING LOGIN

IMPORTANT SEEDING DATES:
Due to Covid-19 all dates, sites and managers are subject to change.

  • Friday, September 18, 2020 
    • 9:00 a.m. - Seeding Information Due (9-hole scoring average and number of golfers)
    • 3:00 p.m. - Team Seeding Voting Begins
  • Saturday, September 19, 2020 - 12:00 noon - Team Seed Voting Ends
  • Sunday, September 20, 2020
    • 2:00 p.m. - Boys Division II & III Golf Coaches Mandatory VIRTUAL Meeting for Schools with Teams
    • 3:00 p.m. - Boys Division I Golf Coaches Mandatory VIRTUAL Meeting for Schools with Teams
    • 4:00 p.m. - Girls Division I Golf Coaches Mandatory VIRTUAL Meeting for Schools with Teams
    • 5:00 p.m. - Girls Division II Golf Coaches Mandatory VIRTUAL Meeting for Schools with Teams
    • Tournament Roster submission OPENS on Baumspage.com. (Click for instructions)
  • Friday, September 25, 2020 - 12:00 noon - Tournament Roster submission CLOSES on Baumspage.com
                 for Boys and Girls Division II and Boys III schools.  (Click for instructions)
  • Friday, October 2, 2020 - 12:00 noon - Tournament Roster submission CLOSES on Baumspage.com. 
             
    for Boys and Girls Division I schools (Click for instructions)
Seeding: All seeding will be conducted on-line using the Central District web site (OHSAA.org/CDAB) complete instructions will be sent to the Athletic Director for distribution to the head coach in September.  All seeding information will be collected online through OHSAA.org/CDAB and must be submitted prior to 9:00 a.m. on Friday, September 18, 2020.

Coaches Draw Meeting: A mandatory meeting of coaches entering teams into the tournament will be held on Sunday, September 20, 2020, virtually using Microsoft Teams (All Boys Divisions). Sectional site assignments will be determined during the draw meeting.  Complete instructions to access the virtual meeting using Microsoft Teams will be available during the seeding process.  Coaches do not need a Microsoft Teams account to participate.

2020 SECTIONAL/DISTRICT TOURNAMENT INFO ALL DIVISIONS

Announcements
Follow CDABSports on Twitter
Due to Covid-19 all tournament dates, sites and managers are subject to change.
Follow the CDAB tournaments on Twitter for weather related changes
Tournament Coordinator:   Larry Morris, P.O. Box 15, Milford Center, 43045.  P: 937-349-4954; Cell: 937-243-9420; Email: lmorris@fairbankspanthers.org.  Supervises all tournaments, conducts all coaches seeding and drawing meeting.
CDAB Board Member Sport Liaison: Bob Britton, Superintendent, Ridgedale Local Schools, 3103 Hillman Ford Road, Morral 43337. P: (740) 382-6065 x: 101; Fax: 740-383-6538; Email: rbritton@ridgedaleschools.org

Individual Participants: All individual participant entries must be submitted on CDAB.org prior to 9:00 a.m. on Friday, September 18, 2020. Instructions will be sent to the Athletic Director for distribution to the head coach in September. Coaches of individual participants need not attend the virtual draw meetingIndividuals participating in the tournament will be assigned sites and tee-times by the tournament coordinator.  Tee times will be posted on the Central District Athletic Board website (cdab.org) by Monday, September 21 at 5:00 PM.

Rosters: ALL GOLFERS FROM ALL SCHOOLS (teams and individual entries) must be submitted by the coach using the Online Entry System on www.baumspage.com.  Division I golfers must be entered prior to 12:00 noon on Friday, October 2, 2020.  Division II and Division III golfers must be entered prior to 12:00 noon on Friday, September 25, 2020.  Baumspage.com is being used as the scoring system for each sectional and district tournament site.  Therefore all golfers must be entered on Baumspage.com.  Follow the instructions included in the tournament information email from your athletic director or click here Online Entry Instructions. Changes to a team’s line-up/roster can be made until the scheduled tee time for competition. 

2020 Golf Calendar

Aug. 1
First Day of Coaching
Aug. 5
Season Begins
Sept. 27
Non-Interscholastic Date (All Boys & Girls Divisions)
Sept. 28 - Oct. 3
Sectional Tournaments (Boys Div. II & III, Girls Div. II)
Oct. 5-10
Sectional Tournaments (Boys Div. I, Girls Div. I)
Oct. 5-10
District Tournaments (Boys Div. II & III, Girls Div. II)
Oct. 12-17
District Tournaments (Boys Div. I, Girls Div. I)
Oct. 16-17
State Tournaments (Boys Div. II & III, Girls Div. II)
Oct. 23-24
State Tournaments (Boys Div. I, Girls Div. I)
Oct. 31 Season Ends

Golf History