Home|Central Sports & Tournaments|Baseball

Baseball

OHSAA Fall Online Ticket Sales

2022 Sectional/District Tournament Brackets - Central District
Division I Division II Division III Division IV
Central 1 Central 1 Central 1 Central 1
Central 2 Central 2 Central 2 Central 2
Central 3      
Central 4      
Click to view the 2022 OHSAA Statewide Tournament Brackets

2022 SECTIONAL/DISTRICT TOURNAMENT INFORMATION

Tournament Manager: Mark Aprile, C: 614-257-9944; Email: [email protected].  Supervises all tournaments and conducts all drawing and seeding meetings.
CDAB Board Member Baseball Liaison: Ryan Fitzgerald, Athletic Administrator, Hamilton Township High School, 1105 Rathmell Road, Columbus 432017. P: 614-491-8804; Email: [email protected].
Participating Schools
Baseball Tournament Pass/Bench List (.docx) - to be used by all teams for sectional and district tournament competition. 
 
REVISED
3/15/20022 - removed West

4/6/2022 - removed Northland
5/1/2022 - added Independence
Division I Central District Schools: Big Walnut, Briggs, Canal Winchester, Central Crossing, Delaware Hayes, Dublin Coffman, Dublin Jerome, Dublin Scioto, Franklin Heights, Gahanna Lincoln, Grove City, Groveport Madison, Hilliard Bradley, Hilliard Darby, Hilliard Davidson, Independence (Columbus), Lancaster, Licking Heights, Marion Harding, Marysville, Mifflin, Mount Vernon, New Albany, Newark, Northland, Olentangy, Olentangy Berlin, Olentangy Liberty, Olentangy Orange, Pickerington Central, Pickerington North, Reynoldsburg, South (Columbus), St. Charles, Teays Valley, Thomas Worthington, Upper Arlington, Walnut Ridge, Watkins Memorial, West, Westerville Central, Westerville North, Westerville South, Westland, Whetstone, Whitehall-Yearling, Worthington Kilbourne. (45)
Division I Southeast District Schools:  Chillicothe, Logan. (2)

 
REVISED
3/1/2021 - added Beechcroft
4/1/2022 - removed Marion-Franklin
5/3/2022 - removed Beechcroft
Division II: Beechcroft, Bexley, Bishop Hartley, Bishop Watterson, Bloom-Carroll, Buckeye Valley, Centennial, East (Columbus), Eastmoor Academy (Columbus), Granville, Hamilton Township, Heath, Highland (Marengo), Johnstown, Jonathan Alder, Lakewood (Hebron), Licking Valley, Linden McKinley, London, Marion-Franklin, River Valley (Caledonia), St. Francis DeSales (Columbus), Utica. (21)
 
REVISED
4/25/2021 - added Africentric Early College
Division III:  Africentric Early College, Amanda-Clearcreek, Bishop Ready, Centerburg, Columbus Academy, Elgin, Fairbanks, Fredericktown, Grandview Heights, Liberty Union, Madison-Plains, Mount Gilead, Northmor, Northridge (Johnstown), North Union, Pleasant, West Jefferson, Worthington Christian. (18)
 
REVISED
3/23/2022 - removed Cristo Rey Columbus
4/25/2022 - removed Ridgedale
Division IV: Berne Union, Cardington-Lincoln, Cristo Rey Columbus, Danville, Delaware Christian, East Knox, Fairfield Christian, Fisher Catholic, Granville Christian, Grove City Christian, Harvest Preparatory, Liberty Christian, Madison Christian, Millersport, Newark Catholic, Ridgedale, Shekinah Christian, Tree of Life, Wellington School. (17)
 
Sectional Tournament Information, Sites and Dates
All sectional games will be played at the site of the better seeded team at 5:00 p.m. unless otherwise indicated on the bracket. 
Hosting Tournament Games: The host school shall be responsible for all game arrangements, except the selection of game officials.   Game arrangements include field preparation, hiring gate help, ticket sellers, ticket takers, police, and other game preparations that are necessary. 
   Financial Report for Host Schools

Sectional Tournament Dates: 
   Division I - May 16 and 18, 2022.  Schools will draw into one of four Sectional/District Tournament brackets: Central 1, Central 2, Central 3, Central 4.
   Division II - May 17 and 19, 2022.  Schools will draw into one of two Sectional/District Tournament brackets: Central 1, Central 2.

   Division III - May 17 and 19, 2022.  Schools will draw into one of two Sectional/District Tournament brackets: Central 1, Central 2.
   Division IV - May 16 and 18, 2022.  Schools will draw into one of two Sectional/District Tournament brackets: Central 1, Central 2.
 
Baseball Tournament Pass/Bench List (.docx) - to be used by all teams for sectional and district tournament competition. 
District Tournament Information, Sites and Dates
All district semifinal games will be played at the site of the better seeded team at 5:00 p.m. unless otherwise indicated on the bracket.
If the game is not played on its scheduled date, it will be played the following day.  If the host school's field is unplayable, the visiting team's field will be used unless it is unplayable. 
All district final games will be played at a neutral site determined by the Central District Athletic Board.
Those potential sites include: Beavers Field Lancaster, Olentangy Orange HS, Grove City HS, Upper Arlington HS, Olentangy Liberty HS, Mount Vernon Nazarene University. Please check the tournament brackets posted on this page for District Final site assignments.
The better seeded team will be the home team for all district level games.
 
DIVISION I
   District Semifinals:
May 23 and 24, 2022 - 5:00 p.m
   District Finals: May 25 and 26, 2022 - 5:00 p.m.
      Rain Dates: May 25, 26, 27 if needed
   Regional Qualifiers: Four teams to the Regional Tournament.
 
DIVISION II
   District Semifinals:
May 23 and 24, 2022 - 5:00 p.m
   District Finals: May 25 and 26, 2022 - 5:00 p.m.
      Rain Dates: May 25, 26, 27 if needed
   Regional Qualifiers: Two teams to the Regional Tournament.
 
DIVISION III
   District Semifinals: May 23 and 24, 2022 - 5:00 p.m
   District Finals: May 25 and 26, 2022 - 5:00 p.m.
      Rain Dates: May 25, 26, 27 if needed
   Regional Qualifiers: Two teams to the Regional Tournament.
 
DIVISION IV
   District Semifinals: May 23 and 24, 2022 - 5:00 p.m
   District Finals: May 25 and 26, 2022 - 5:00 p.m.
      Rain Dates: May 25, 26, 27 if needed
   Regional Qualifiers: Two teams to the Regional Tournament.

Dan Steiner Honored by Central District Athletic Board

The Central District Athletic Board recently honored Dan Steiner on his retirement as Central District baseball officials assignor, after 37 years of service. Mark Aprile (right) presents Dan Steiner with special OHSAA Service Award. The Central District Athletic Board would like to thank Dan for his service to the student-athletes of Central Ohio, and wish him well in all future endeavors.

2022 Sectional Tournament Seeding - May 6-8, 2022

The 2022 tournament seeding will be completed prior to the mandatroy virtual draw meeting of coaches. Tournament information including seeding instructions and coaches login credentials will be emailed to the athletic administrator at each partticipating school by Friday, April 29, 2022. Please adhere to the deadlines below as there are penalties for each missed deadline.
May 6 - 9:00 a.m. - Team win/loss records by divisional opponent and other information due.
May 6 - 3:00 p.m. - Seed voting begins.
May 7 - 12:00 noon - See voting ends.
May 8 - 2:00 p.m. - MANDATORY VIRTUAL Draw Meeting using Microsoft Teams.
 
VIRTUAL MANDATORY COACHES MEETINGS using MICROSOFT TEAMS:  Teams will draw into sectional/district tournament brackets at a MANDATORY VIRTUAL meeting of coaches on Sunday, May 8 at 2:00 p.m. using Microsoft Teams.  A video with general information pertaining to the tournament will be required to be viewed by all coaches prior to the seed/draw meeting.  All coaches must participate in the mandatory VIRTUAL coaches meetings. Coaches should download the free Microsoft Teams app to the device they will be using for the meetings. 

Here is the link to create a free Microsoft Teams account.  Please create your free account prior to Sunday, May 8, 2022.
https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/microsoft-teams/free
 
Teams Late/Absent from Drawing Meeting/Failure to Seed
If a school fails to have a representative present at the drawing and seeding meeting the Manager/Site Manager, shall use the following procedure:
a. For teams in the top half of the seeded teams (one more than half if an odd number of teams) - the school absent will be placed on the bracket after the #1 seed is given the opportunity to place themselves. If #1 selects a line, the absent school will be placed on the furthest line, excluding a bye line, in the other half of the bracket from the #1 seed. If the #1 seed passes, the absent school will be placed on the first, non-bye line.
b. If more than one team is absent in the top half of the seeded teams, schools will be placed, in order of seed, as far apart as possible after #1 has their choice.
c. For teams in the bottom half of the seeded teams – the school absent will be placed on the bracket after all other teams have selected their bracket placement.
d. If more than one team is absent in the bottom half of the seeded teams, the schools will be placed, in order of seed, after all other schools have selected their bracket placement.