Home|Central Sports & Tournaments|Tennis – Girls

Tennis – Girls

OHSAA Fall Online Ticket Sales

2020 DIVISION I TOURNAMENT INFORMATION

Division I Tournament Manager: Kathy Kinnard, 3562 Cypress Creek Drive, Columbus 43228.  P: 614-448-6607; Email: kathykinnard01@gmail.com
CDAB Board Member Sport Liaison: Jay Cauley, Assistant Athletic Director, Hilliard Davidson HS and Hilliard Weaver MS, 5100 Davidson Road, Hilliard 43026. P: 614-921-7230. Email: jay_cauley@hboe.org.
2020 Division I Sectional Tournaments: October 8 and 10, 2020.
REVISED
9/17/2020 - removed Mifflin
Due to COVID-19 all sites are TENTATIVE and subject to change
Hilliard Davidson High School, 5100 Davidson Road, Hilliard 43026.  Adrian Tolentino, Manager, P: 330-749-8317. 
Participating Schools: Central Crossing, Delaware Hayes, Dublin Coffman, Dublin Scioto, Eastmoor Academy, Gahanna Lincoln, Grove City, Hilliard Bradley, Hilliard Darby, HIlliard Davidson, Thomas Worthington, Westerville Central, Whetstone. (13)
Upper Arlington High School, 1650 Ridgeview Road, Columbus 43221, Shaun Stamps, Manager. P: 614-395-1368.
Participating Schools: Canal Winchester, Dublin Jerome, Franklin Heights, Groveport Madison, Hamilton Township, Marysville, Olentangy Orange, Upper Arlington, Westland, Whitehall-Yearling, Worthington Kilbourne. (11)
Pickerington High School Central, 300 Opportunity Way, Pickerington 43147. Kelli Rings, Manager, P: 614-837-0922.
Participating Schools: Big Walnut, Bishop Watterson, Lancaster, Marion Harding, Newark, Olentangy Berlin, Pickerington Central, St. Francis DeSales (Columbus), Teays Valley, Watkins Memorial, Westerville North, Westerville South. (12)
Reynoldsburg High School, Summit Campus, 8579 Summit Road, Reynoldsburg 43068. Steve Hoffman, Manager. P: 614-589-0662.
Participating Schools: Chillicothe, Independence, Logan, Marietta, Miami Trace, Mount Vernon, New Albany, Northland, Olentangy, Olentangy Liberty, Pickerington North, Reynoldsburg, Zanesville. (13)
District Qualifiers: Four singles winners and four doubles team winners from each sectional tournament to the District Tournament at Reynoldsburg High School, Summit Campus.
2020 Division I District Tournament: October 15 and 17, 2020
Due to COVID-19 all sites are TENTATIVE and subject to change
Reynoldsburg High School, Summit Campus, 8579 Summit Road, Reynoldsburg 43068.  Kathy Kinnard, Manager. C: 614-448-6607, Email: kathykinnard01@gmail.com.
Four singles winners and four doubles team winners from each of the Central District sectional tournaments will compete in the district tournament of 16 qualifiers. The district tournament bracket will be pre-drawn.  Coaches will meet at Reynoldsburg High School, Summit Campus tennis courts on Thursday, October 15, at 8:30 a.m. Matches will be called after the coaches’ meeting, and play will begin at 9:00 a.m. Two rounds of play will be held on Thursday, and two rounds of play will be held on Saturday.  In case of rain or other emergency, the tournament will be completed as determined by the tournament manager.  Friday is the rain date for Thursday.  Players and coaches are expected to be available for play as necessary during the weekend.
State Qualifiers: Four singles winners and four doubles team winners to the State Tournament at the Lindner Family Tennis Center, Mason.

2020 DIVISION II TOURNAMENT INFORMATION

Division II Tournament Manager:  - Mike O'Callaghan, Manager, 945 Heritage Street, Blacklick 43004. H: 614-741-7400; C: 614-314-4900, Email: mikeocallaghan7@gmail.com
CDAB Board Member Sport Liaison: Jay Cauley, Assistant Athletic Director, Hilliard Davidson HS and Hilliard Weaver MS, 5100 Davidson Road, Hilliard 43026. P: 614-921-7230. Email: jay_cauley@hboe.org.
Division II Sectional Tournaments: October 6, 8 and 10, 2020.
REVISED
9/15/2020 - removed Africentic Early College
9/20/2020 - removed Marion-Franklin
9/21/2020 - removed Cristo Rey Columbus
Due to COVID-19 all sites are TENTATIVE and subject to change
There will be two Division II sectional tournaments at Columbus Academy
 
October 6 & 10 - Columbus Academy 1 Sectional: 4300 Cherry Bottom Road, Gahanna 43230. Mike O'Callaghan, Manager, C: 614-314-4900, Email: mikeocallaghan7@gmail.com.
Participating Schools: Bishop Ready, Buckeye Valley, Centennial, Columbus School for Girls, Jonathan Alder, Pleasant, River Valley (Caledonia), Wellington School, Worthington Christian.  (9)
October 8 & 10 - Columbus Academy 2 Sectional: 4300 Cherry Bottom Road, Gahanna 43230. Mike O'Callaghan, Manager, C: 614-314-4900, Email: mikeocallaghan7@gmail.com
Participating Schools: Bexley, Bishop Hartley, Bloom-Carroll, Columbus Academy, Grandview Heights, Granville, Lakewood, London, South (Columbus).  (9)
 
Play will begin at 8:30 a.m.  On Saturday, play to begin at 9:00 a.m.  Should weather or other emergency cause the tournament to be postponed, the tournament will be concluded on October 7, 9, 11 or 12, 2020  (with times preferably not missing school).
 
District Qualifiers: Four singles winners and four doubles team winners from each sectional tournament to the District Tournament at Columbus Academy. 
Division II District Tournament: October 15 and 17, 2020
Due to COVID-19 all sites are TENTATIVE and subject to change
Columbus Academy, 4300 Cherry Bottom Road, Gahanna 43230. Mike O'Callaghan, Manager, C: 614-314-4900, Email: mikeocallaghan7@gmail.com.
Eight singles winners and eight doubles team winners from the Central District will compete in the District Tournament. The district tournament will be pre-drawn.  The tournament brackets will be posted following the completion of sectional tournament play.  Coaches will meet at the Columbus Academy tennis courts on Thursday, October 15, 2020 at 8:45 a.m. to receive final instructions. Play will begin at 9:00 a.m. on Thursday and Saturday.
Should weather or other emergency cause the tournament to be postponed, the tournament will be completed on October 16, 18 or 19, 2020 (with times preferably not missing school).
 
State Qualifiers: One singles winner and one doubles team winner will advance to the State Tournament at the Lindner Family Tennis Center, Mason.

2019 TOURNAMENT SURVEY

2020 Tournament Changes - Updated 9/25/2020

The Central District Athletic Board has made significant changes to previous tournament seeding processes due to COVID-19

Sectional Site Assignments: Schools have been assigned to sectional sites by the Central District Athletic Board. See specific assignments below under each posted division.

Entry of Players: All coaches will submit their entries including substitutions using the CDAB website.  Coaches will include the record and any comments for each entry.  Entries will be accepted begining at 9:00 a.m. on Tuesday, September 22 through 12:00 noon, Thursday, September 24. No changes to players entries will be accepted after the deadline. Failure to submit entries prior to the deadline may result in tournament ineligiblity.  Complete instructions will be emailed to the athletic director at each school to forward to the head coach.

Seeding of Players: Selection of the top four seeds will be determined by a vote of coaches through the CDAB website.  Beginning at 9:00 a.m. on Friday, September 25, coaches will access the seeding ballots for singles and doubles team entries to select the top four seeds.  Ballots must be submitted prior to 12:00 noon on Saturday, September 26.  Failure to submit both singles and doubles ballots may result in a financial penalty.  

UPDATED 9/25/2020 - Placement of Players on Brackets: All entries will be placed on the tournament brackets during a VIRTUAL meeting of coaches on September 27, 2020 at 2:00 p.m. using Microsoft Teams.  Coaches are encouraged to download the free Microsoft Teams app to the device they will be using for the meeting.  Use this link to create a free Microsoft Teams Account.
https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/microsoft-teams/free

Following seed voting on Saturday, September 26, 2020, coaches will be emailed the link for their specific sectional tournament draw meeting from Jim Hayes (jhayes@ohsaa.org).  Coaches are asked to join the meeting by 1:45 p.m. and mute their microphones until called upon during the meeting.

2020 SEEDING INFORMATION

COACHES SEEDING LOGIN

IMPORTANT SEEDING DATES:

  • Thursday, September 24, 2020 
    • 12:00 noon - Player Entries Due
      Names, grade level, records and comments of singles and doubles teams

      Names and grade levels of substitute players
  • Friday, September 25, 2020 
    • 9:00 a.m. - Seeding of Players Begins
      Coaches will seed the top four singles and doubles team entries
  • Saturday, September 26, 2020
    • 12:00 noon - Seeding of Players Ends
  • Sunday, September 27, 2020
    • 5:00 p.m - Tournament Brackets Posted

2020 Girls Tennis Calendar

Aug. 1 First Day of Coaching
Aug. 7 Regular Season Begins
Sept. 8 Non-Interscholastic Date
Sept. 27 Sectional Tournament Draw
Oct. 5-10# Sectional Tournament
Oct. 12-17 District Tournament
Oct. 23-24 State Tournament
Oct. 31 Season Ends
# Unless an earlier date is established by a District Athletic Board (no earlier than two days prior to the established date)

Girls Tennis History