Home|Central Sports & Tournaments|Gymnastics

Gymnastics

2021 Central District Gymnastics Champions

Raegan Ernst
Dublin Jerome HS

Bars, Floor Exercise, All-Around

Emily Yoshino
Dublin Coffman HS

Beam, All-Around

Rylee Rodich
Thornville Sheridan HS

Vault

Dublin Jerome High School

Olentangy Berlin High School

 

2021 Central District Tournament Evaluations

COACHES LOGIN

Coaches please click the button above to submit your tournament evaluation no later than April 11, 2021.

2021 Central District Tournament Results

2021 Central District Tournament Results
Bars Beam All Around
Floor Vault Team Scores
State Team Qualifiers: The top three teams advance to the State Team Tournament on Friday, March 5.
State Individual Qualifiers: Top eight individuals in each event advance to the State Tournament on Saturday, March 6

 

Due to Covid-19 all tournament information is subject to change.
Revisions will be noted in the information posted below.

2021 District Tournament Information

Announcements
Follow CDABSports on Twitter
Follow the CDAB tournaments on Twitter for weather related changes

REVISED
1/19/2021 - removed Pleasant
1/25/2021 - added Mechanicsburg
1/25/2021 - removed St. Francis DeSales
Tournament Co-Coordinators: Marty McLain, C: 614-264-1475; Email: [email protected]
Tournament Co-Coordinators: Debbie White, C: 614-506-2029; Email: [email protected].
CDAB Board Member Sport Liaison: Pam Bosser, Athletic Administrator, Lancaster High School, 1312 Granville Pike, Lancaster 43130. P: 740-681-7553; Fax: 740-681-7552; Email: [email protected].
 
District Tournament:  February 27, 2021
Worthington Kilbourne High School, 1499 Hard Road, Columbus 43235.  Cindy Fushimi, Site Manager. C: 614-783-5745 Email: [email protected]

 

Central District Schools: Big Walnut, Buckeye Valley, Central Crossing, Delaware Hayes, Dublin Coffman, Dublin Jerome, Dublin Scioto, Elgin, Fairbanks, Franklin Heights, Grove City, Hilliard Bradley, Hilliard Darby, Hillard Davidson, Lancaster, Licking Valley, Marion Harding, Marysville, Olentangy, Olentangy Berlin, Olentangy Liberty, Olentangy Orange, Ridgedale, Thomas Worthington, Tree of Life Christian, Upper Arlington, Utica, Watkins Memorial, Westerville Central, Westland, Worthington Kilbourne.  (31)
East District Schools: Coshocton, Tri-Valley. (2)
Southeast District Schools: Adena, Logan, Miami Trace, Sheridan, Washington. (5)
Southwest District Schools: Greeneview and Mechanicsburg. (2)

Tournament Information Revised: Tournament information will be emailed to the coaches and the athletic administrators on Friday, January 22.
Tournament Entry: The Athletic Administrator at each participating school must indicate their school's intent to participate in the 2021 OHSAA Gymnastics Tournament through the school's myOHSAA account by Monday, February 1, 2021.

 
Rosters:  The name and grade level of all participants from each school must be submitted electronically by Thursday, February 11, 2021 through the Central District web site (CDAB.org).  Complete instructions will be included in the tournament information.
 
Seeding:  For the purpose of seeding only, a school must have 4 competitors per event to be considered a team.  Schools entering teams will be seeded.  Schools entering individuals will not be seeded.  Seeding will be done on-line using the Central District web site prior to the draw.  Detailed instructions for the online submission of the school's tournament roster and tournament seeding will be included in the tournament information.
 
Coaches Meeting and Draw:  A VIRTUAL mandatory meeting of coaches for all participating schools will be held on Sunday, February 14, 2021 at 4:00 p.m. via Microsoft Teams.  Each team must be represented by its coach, administrator or authorized school representative.  Instructions on how to access the meeting will be included in the tournament registration materials.  Schools with seeded teams not in attendance and schools with individual competitors will be assigned to an open rotation at the conclusion of the draw.  Following the coaches meeting, the assigned rotations and time schedule will be posted on the Central District web site by Tuesday, February 16, 2021.
 
State Team Qualifiers: The top three teams advance to the State Team Tournament on Friday, March 5.
State Individual Qualifiers: Top eight individuals in each event advance to the State Tournament on Saturday, March 6.   

Past Central District Tournament Results

2020 Tournament Results
Bars Floor
Beam Vault
All-Around Team
2019 Tournament Results
Bars Floor
Beam Vault
All-Around Team
2018 Tournament Results
Bars Floor
Beam Vault
All-Around Team
2017 Tournament Results
Bars Floor
Beam Vault
All-Around Team
2016 Tournament Results
Bars Floor
Beam Vault
All-Around Team
2015 Tournament Results
Bars Floor
Beam Vault
All-Around Team
2014 Tournament Results
Bars Floor
Beam Vault
All-Around Team
2013 Tournament Results
Bars Floor
Beam Vault
All-Around Team
2012 Tournament Results
Bars Floor
Beam Vault
All-Around Team
2011 Tournament Results
Bars Floor
Beam Vault
All-Around Team
2010 Tournament Results
Bars Floor
Beam Vault
All-Around Team
2009 Tournament Results
Bars Floor
Beam Vault
All-Around Team
2008 Tournament Results
Bars Floor
Beam Vault
All-Around Team
2007 Tournament Results
Bars Floor
Beam Vault
All-Around Team
2006 Tournament Results
Bars Floor
Beam Vault
All-Around Team
2005 Tournament Results
Bars Floor
Beam Vault
All-Around Team
2004 Tournament Results
Bars Floor
Beam Vault
All-Around Team
2003 Tournament Results
Bars Floor
Beam Vault
All-Around Team
2002 Tournament Results
Bars Floor
Beam Vault
All-Around Team
2001 Tournament Results
Bars Floor
Beam Vault
All-Around Team

 

2021 Tournament Seeding February 12 - 14, 2021

The 2021 tournament seeding will be completed prior to the mandatory draw meeting of coaches.  Tournament information including seeding instructions and coaches login information will be emailed to the coach at each participating school.  Please adhere to the deadlines below as there are penalties for each missed deadline.
 
February 12 - 9:00 a.m.  Team's win-loss record by divisional opponent and other information due.
February 12 - 3:00 p.m.  Seed Voting Begins.
February 13 - 12:00 p.m.   Seed Voting Ends.  A seed ballot must be submitted by each participating school.
February 14 - 4:00 p.m.  Mandatory VIRTUAL coaches meeting using Microsoft Teams.