Home|Central Sports & Tournaments|Softball - Girls

Softball - Girls

2021 Sectional/District Tournament Brackets - Central District
Division I Division II Division III Division IV
Central 1 Central 1 Central 1 Central 1
Central 2 Central 2 Central 2 Central 2
Central 3      
Central 4      
Click to view the 2021 OHSAA Statewide Tournament Brackets
 

Central District Softball Tournament Information

Tournament Coordinator: Lisa Morelli, 1403 Pinnacle Club Drive, Grove City 43213. P: 614-975-8445; Email: [email protected]. The Tournament Coordinator will organize and oversee all Sectional and District tournament games, as well as conduct all draw and seed meetings.  The Tournament Coordinator make all decisions regarding playability of the home field.  If the home field is unplayable, the game will be transferred to the visiting field.  If both fields are unplayable, the Tournament Coordinator will determine where and when the game will be played.

CDAB Board Member Sport Liaison: Molly Feesler, Athletic Administrator, Pickerington High School North, 7800 Refugee Road., Pickerington 43147.
     P: 614-833-2730; Email: [email protected]
Volleyball Sectional/District Tournament Forms
Softball Sectional/District Tournament Forms
Softball Tournament Team Pass List (.doc) - to be used by all teams for sectional and district tournament competition.  Right click and select "save target as" to save the file to your hard drive BEFORE completing.
Financial Report for Host Schools - Sectional and District Games
 

2021 DIVISION I TOURNAMENT INFORMATION

Sectional Tournaments - May 10 and 12, 2021
District Tournaments - May 17 and 19, 2021
 
Sectional and District tournament games will be played at the site of the better seeded team at 5:00 p.m. unless otherwise indicated on the bracket. 
 
Schools will draw into one of four Sectional/District brackets: Central 1, Central 2, Central 3, Central 4
 
Participating Schools:
Central District Schools:  Big Walnut, Bishop Watterson, Briggs, Canal Winchester, Central Crossing, Delaware Hayes, Dublin Coffman, Dublin Jerome, Dublin Scioto, Eastmoor Academy, Franklin Heights, Gahanna Lincoln, Grove City, Groveport Madison, Hilliard Bradley, Hilliard Darby, Hilliard Davidson, Independence (Columbus), Lancaster, Licking Heights, Marion Harding, Marysville, Mifflin, Mount Vernon, New Albany, Newark, Northland, Olentangy, Olentangy Berlin, Olentangy Liberty, Olentangy Orange, Pickerington Central, Pickerington North, Reynoldsburg, St. Francis DeSales (Columbus), Teays Valley, Thomas Worthington, Upper Arlington, Walnut Ridge, Watkins Memorial, West, Westerville Central, Westerville North, Westerville South, Westland, Whetstone, Worthington Kilbourne. (45)
Southeast Schools: Logan. (1)
 
Regional Qualifiers:  Four teams to the Regional Tournament.

2021 DIVISION II TOURNAMENT INFORMATION

Sectional Tournaments - May 11 and 13, 2021
District Tournaments - May 18 and 20, 2021

Sectional and District tournament games will be played at the site of the better seeded team at 5:00 p.m. unless otherwise indicated on the bracket.
 
Schools will draw into one of two sectional/district brackets: Central 1, Central 2
REVISED
4/13/2021 - removed Cristo Rey Columbus
4/30/2021 - removed Centennial
Participating Schools:  Beechcroft, Bexley, Bishop Hartley, Bloom-Carroll, Buckeye Valley, East (Columbus), Granville, Hamilton Township, Heath, Highland (Marengo), Jonathan Alder, Lakewood (Hebron), Licking Valley, Linden McKinley, London, Marion-Franklin, River Valley (Caledonia), South (Columbus), Utica, Whitehall-Yearling. (20)
 
Regional Qualifiers:  Two teams to the Regional Tournament.
 

2021 DIVISION III TOURNAMENT INFORMATION

Sectional Tournaments - May 10 and 12, 2021
District Tournaments - May 17 and 20, 2021
 
Sectional and District tournament games will be played at the site of the better seeded team at 5:00 p.m. unless otherwise indicated on the bracket.
 
Schools will draw into one of two sectional/district tournament brackets: Central 1, Central 2
 
Participating Schools:  Africentric Early College, Amanda-Clearcreek, Bishop Ready, Cardington-Lincoln, Centerburg, Columbus North International, Elgin, Fairbanks, Fredericktown, Grandview Heights,  Johnstown, Liberty Union, Mount Gilead, Northridge (Johnstown), North Union, Pleasant, West Jefferson, Worthington Christian. (18)
 
Regional Qualifiers: Two teams to the Regional Tournament.

2021 DIVISION IV TOURNAMENT INFORMATION

Sectional Tournaments - May 11 and 13, 2021
District Tournaments - May 18 and 19, 2021
 
Sectional and district tournament games will be played at the site of the better seeded team at 5:00 p.m. unless otherwise indicated on the bracket.
 
Schools will draw into two sectional/district tournament brackets: Central 1, Central 2
 
Participating Schools:  Berne Union, Danville, Delaware Christian, East Knox, Fairfield Christian, Fisher Catholc, Granville Christian, Grove City Christian, Harvest Preparatory, Madison Christian, Madison-Plains, Millersport, Newark Catholic, Northmor, Patriot Preparatory, Ridgedale, Shekinah Christian, Tree of Life, Wellington School. (19)
 
Regional Qualifiers:  Two teams to the Regional Tournament.

2021 Sectional Tournament Seeding: April 30-May 2, 2021

The 2021 tournament seeding will be completed prior to the mandatory VIRTUAL meeting of coaches.  Tournament information including seeding instructions and coaches login information will be emailed to the athletic administrator at each participating school.  Please adhere to the deadlines below as there are penalties for each missed deadline.
 
April 30 - 9:00 a.m.  Team's win-loss record by divisional opponent and other information due.
April 30 - 3:00 p.m.  Seed Voting Begins.
May 1 - 12:00 p.m.   Seed Voting Ends.  A seed ballot must be submitted by each participating school.
May 2 - 2:00 p.m.  Mandatory VIRTUAL coaches meeting and placement of teams on tournament brackets using Microsoft Teams.
 
Here is the link to create a free Microsoft Teams account.  Please create your free account prior to Sunday, May 2, 2021.
https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/microsoft-teams/free

2022 Softball Calendar

Feb. 21, 2022 Coaching and Tryouts Begin
March 26 Season Begins
March 26 Non-Interscholastic Date
May 1 Tournament Draw/Seed Date
May 7-14 Sectional Tournament
May 16-21 District Tournament
May 25-28 Regional Tournament
June 2-4 State Tournament
June 11 Season Ends

CDAB Softball History